زیان هزار میلیارد دلاری اوپک از بحران کرونا در سال 2020

دبیر کل اوپک از زیان و ضرر حداقل هزار میلیارد دلاری اعضای اوپک در سال 2020 میلادی به خاطر بحران شیوع ویروس کرونا خبر داده است.

به گزارش اویل پرایس، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در چهارمین اجلاس بین المللی صنعت نفت در نیجریه تاکید کرد: کشورهای عضو اوپک در بحران افت شدید قیمت نفت طی سال های 2015 و 2016 میلادی متحمل بیش از هزار میلیارد دلار زیان و ضرر شدند و پیش بینی می شود این زیان در بحران شیوع ویروس کرونا در سال 2020 میلادی بیشتر از این رقم باشد.

بر اساس این گزارش وی افزود: با توجه به آنکه لطمه بحران کرونا به صنعت نفت به مراتب شدیدتر از بحران سال های 2015 و 2016 بوده، به نظر می رسد اعضای اوپک در سال گذشته میلادی با زیان و ضرر بیش از هزار میلیارد دلاری روبرو شده اند.

دبیرکل اوپک اظهار داشت: ما شاهد اتفاقاتی در سازمان اوپک بودیم که هیچگاه آن را تصور نمی‌کردیم. قیمت نفت آمریکا در 20 آوریل 2020 میلادی برای اولین بار در تاریخ به محدوده منفی رسید و منفی 37 دلار در هر بشکه معامله شد. یعنی فروشندگان به خریداران برای تحویل نفت خام پول پرداخت می‌کردند.

وی در ادامه گفت: اوپک در واکنش به این شرایط بی‌سابقه عکس‌العمل مناسبی اتخاذ کرد و همان مکانیسمی را به کار برد که در بیرون آمدن از بحران بازار نفت در سالهای 2015 تا 2016 موثر بود. توافقنامه همکاری تلاشی بود برای بیرون آمدن از این بحران و تبدیل آن به فرصت.

 قرارداد تاریخی کاهش تولید اوپک به همراه بهبود سریع تقاضای نفت در چین به کاهش ذخایر جهانی نفت کمک کرد و حالا قیمت نفت به بالاترین رقم طی دو سال گذشته رسیده است.

انتهای پیام /

 

,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست