کاهش تولید اوپک برای نخستین بار از ژوئن 2020


تازه ترین بررسی های آماری رویترز نشان می دهد تولید نفت اوپک در ماه فوریه برای نخستین بار از ژوئن 2020 میلادی با کاهش روبرو شده است.در حالی که اعضای اوپک برای کاهش عرضه و تولید نفت به توافق نهایی دست یافته اند، عربستان سعودی نیز در ماه فوریه به طور داوطلبانه تولید خود را کاهش داده است.

بر اساس این گزارش تولید نفت اوپک در ماه فوریه به 24.89 میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به ژانویه 870 هزار بشکه کاهش نشان می دهد. در حالی که قیمت جهانی نفت هفته گذشته به بالاترین سطح خود در 13 ماه اخیر رسیده، اوپک پلاس قصد دارد در نشست پنجشنبه درباره افزایش عرضه بحث و تبادل نظر کند.

یک تحلیلگر ارشد کامرز بانک در این باره گفت: تاکنون اعضای اوپک پلاس هماهنگی و همکاری فوق العاده ای در اجرای توافق کاهش تولید داشته اند. پیش بینی می کنیم افزایش قیمت نفت موجب شود تا اوپک پلاس تولید خود را 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد و عربستان نیز کاهش تولید داوطلبانه اش را متوقف کند. 

میزان پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافق کاهش تولید در ماه فوریه به بیش از 121 درصد رسیده است، این رقم در ماه ژانویه نیز به بیش از 103 درصد رسیده بود.آمارهای رویترز نشان می دهد تولید نفت ایران و آنگولا نیز در ماه فوریه با کاهش زیادی روبرو شده است. گرچه تولید نفت ایران در ماه فوریه با کاهش همراه بوده ولی تولید نفت این کشور نسبت به اکثر ماه های 2020 افزایش داشته است.

در بین اعضای اوپک پلاس ، نیجریه با 100 هزار بشکه بیشترین افزایش تولید را داشته است. لیبی نیز به علت اعتصاب کارگران بندر، با کاهش تولید و صادرات نفت روبرو شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان