نظرسنجی رویترز نشان داد: کاهش رشد اقتصادی جهان همزمان با افزایش فشارهای تورمی


تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد اقتصاد جهانی با آهنگ کندتری نسبت به آنچه که 3 ماه قبل انتظار می رفت، رشد خواهد کرد.

500 اقتصاددان شرکت کننده در این نظرسنجی پیش بینی کردند، افزایش قیمت کامودیتی ها از یک سو و جنگ اوکراین و روسیه فشار زیادی را بر رشد اقتصادی جهان وارد خواهد کرد.

اقتصاد جهانی که پیش از این نیز تحت فشار ناشی از سیاست های انقباضی بانک های مرکزی جهان برای کنترل تورم قرار داشت، اکنون با تبعات منفی جنگ اوکراین و رشد متوالی قیمت کامودیتی ها روبرو شده است.

حدود 200 اقتصاددان شرکت کننده در این نظرسنجی گفته اند که بزرگترین خطر علیه اقتصاد جهانی افزایش قیمت کامودیتی ها و تشدید جنگ اوکراین است.

این نظرسنجی نشان می دهد رشد اقتصادی 45 کشور بزرگ جهان امسال به 3.5 درصد خواهد رسید و این رقم سال آینده به کمتر از 3.4 درصد می رسد. این پیش بینی ها در نظرسنجی 3 ماه قبل رویترز به ترتیب 4.3 و 3.6 درصد اعلام شده بود.

تحلیلگران اقتصادی همچنین پیش بینی کردند فدرال رزرو آمریکا تا پایان امسال حداقل 1.50 درصد نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

رشد اقتصادی آمریکا نیز احتمالا امسال به 3.3 درصد و سال آینده نیز به 2.2 درصد خواهد رسید این ارقام در نظرسنجی قبلی به ترتیب 3.6 و 2.4 درصد اعلام شده بود.

اقتصاددانان همچنین پیش بینی کردند احتمال رکود اقتصادی آمریکا تا 12 ماه آینده 25 درصد و تا 2 سال آینده 40 درصد خواهد بود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان