هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره افت شدید تقاضای جهانی گاز در سال 2020


افت تقاضای جهانی گاز سال 2020

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که بحران ویروس کرونا و زمستان معتدل در نیمکره شمالی موجب افت شدید تقاضای جهانی گاز در سال 2020 خواهد شد. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی گاز امسال با 4 درصد کاهش معادل 150 میلیارد متر مکعب افت روبرو می شود که 2 برابر بیشتر از افت تقاضای جهانی گاز پس از بحران مالی 2008 میلادی است.

بر اساس گزارش سالیانه بازار گاز که از سوی آژانس بین المللی انرژی منتشر شده، تا اوایل ژوئن تقریبا همه بازارهای مهم گاز جهان با افت تقاضا یا کاهش رشد مصرف روبرو شده اند. پیش بینی می شود تا پایان سال 2020 میلادی بازارهای بیشتری در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا با افت شدید تقاضای گاز روبرو خواهند شد، این کشورها در مجموع 75 درصد افت افت تقاضای جهانی گاز در سال 2020 را تشکیل می دهند.

فاتح بیرول مدیر کل آژانس بین المللی انرژی در این باره گفت: گاز طبیعی تاکنون کمتر از نفت خام و زغال سنگ از تبعات بحران ویروس کرونا متاثر شده است ولی دیگر نمی تواند از تبعات منفی این بحران در امان باشد. افت شدید تقاضا یک تغییر بزرگ و دراماتیک برای صنعتی به شمار می رود که به افزایش چشمگیر تقاضا عادت کرده است.

وجود مازاد عرضه جهانی نیز فشار زیادی را بر قیمت گاز وارد کرده است و این در شرایطی است که صنعت نفت و گاز در حال کاهش سرمایه گذاری و به تاخیر انداختن پروژه های خود به خاطر کاهش شدید درآمدها است. گرچه آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که صنعت گاز جهان سال 2021 میلادی با رشد و رونق روبرو خواهد شد ولی تقاضا به سطح قبل از بحران کرونا باز نخواهد گشت.

بیرول افزود: تقاضای جهانی گاز طی دو سال آینده به تدریج به حالت عادی باز خواهد گشت ولی این بدان معنا نیست که شرایط به سرعت طبیعی خواهد شد. بحران کرونا یک تاثیر طولانی مدت بر تحولات آتی بازار گاز خواهد داشت. پس از سال 2021 نیز بخش عمده افزایش تقاضای گاز در کشورهای آسیایی نوظهور خواهد بود که مهمترین آن چین و هند است. در هر دو کشور بخش صنعتی مهمترین عامل رشد خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان