صندوق بین االمللی پول پیش بینی خود درباره رشد اقتصادی جهان را کاهش داد


صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد رشد اقتصادی جهان در سال 2021 میلادی کمتر از رقم 6 درصدی خواهد بود که در ماه جولای اعلام کرده بود.

به گزارش رویترز، کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول در اظهاراتی گفت: ریسک ناشی از بدهی، تورم و روندهای اقتصادی نامتقارن به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب  خواهد شد تا رشد اقتصادی جهان امسال کمتر از پیش بینی انجام شده در ماه جولای باشد.

صندوق بین المللی پول در گزارش جولای پیش بینی کرده بود رشد اقتصادی جهان امسال به 6 درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش وی افزود: اقتصاد جهانی در حال بازگشت به شرایط عادی است ولی همه گیری کرونا همچنان محدودیت های زیادی را بر رشد و رونق اقتصادی تحمیل کرده و مهمترین مانع در شرایط کنونی اختلاف عمیق بین روند واکسییناسیون در کشورهای مختلف است.

پیش بینی صندوق بین المللی پول این است که اقتصادهای توسعه یافته تا سال 2022 به سطح تولید اقتصادی پیش از همه گیری کرونا دست خواهند یافت ولی کشورهای در حال توسعه به سال های بیشتری نیاز دارند تا به سطح تولید اقتصادی قبل از کرونا برسند.

به اعتقاد رئیس صندوق بین المللی پول، آمریکا و چین هنوز موتورهای محرک رشد اقتصادی جهان به شمار می روند. فشارهای تورمی نیز ریسک دیگری علیه رشد اقتصادی جهان به شمار می رود که فشار زیادی را به کشورهای نوظهور و در حال توسعه تا پایان 2022 وارد خواهد کرد.

از دیگر ریسک هایی که رشد اقتصادی جهان را تهدید می کند می توان به بدهی بالا، افزایش قیمت مواد غذایی و کمبود واکسن اشاره کرد.

رئیس صندوق بین المللی پول از بانک های مرکزی جهان خواست تا در شرایط حساس کنونی از اعمال سیاست های انقباضی پولی خودداری کنند.

وی گفت: میزان بدهی جهانی هم اکنون به 100 درصد تولید ناخالص داخلی جهان رسیده است. این بدان معناست که بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه قادر به انتشار اوراق قرضه جدید نیستند.

در حالی که تاکنون 46 درصد جمعیت جهان حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند این رقم برای کشورهای کم درآمد و فقیر به 2.3 درصد رسیده است.

اگر روند واکسیناسیون تسریع نشود و این شکاف عمیق بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه وجود داشته باشد، اقتصاد جهانی تا 5 سال آینده بیش از 5.3 تریلیون دلار متضرر خواهد شد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان