هشدار مورگان استنلی درباره نصف شدن رشد اقتصادی جهان


بانک مورگان استنلی پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان در سال 2022 میلادی به کمتر از نصف رقم ثبت شده در سال 2021 کاهش خواهد یافت.

این بانک آمریکایی اعلام کرد: ریسک های ناشی از جنگ اوکراین و روسیه و افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین از یک سو و سیاست های انقباضی پولی بانک های مرکزی برای کنترل و مقابله با تورم از سوی دیگر، موجب خواهد شد تا رشد اقتصادی جهان امسال کاهش یابد.

مورگان استنلی پیش بینی کرده است رشد اقتصادی جهان امسال به کمتر از 2.9 درصد خواهد رسید، این رقم در سال 2021 میلادی به بیش از 6.2 درصد رسیده است.

قیمت های نفت و کامودیتی در پی جنگ اوکراین و تحریم های غرب علیه مسکو به شدت افزایش یافته و این مساله فشار تورمی زیادی را به اقتصادهای مختف وارد کرده است.

بانک های مرکزی جهان نیز مجبور شده اند برای مقابله با فشارهای تورمی سیاست های انقباضی پولی را در اولویت قرار داده و نرخ بهره را افزایش دهند.

افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین موجب کاهش شدید فعالیت های صنعتی و کارخانه ای شده است. این مساله افت تقاضای داخلی چین را در پی داشته و رشد صادرات این کشور نیز به پایین ترین سطح در دو سال اخیر رسیده است.

هفته گذشته بانک های مرکزی آمریکا و انگلیس به سایر اقتصادهای جهان پیوستند و نرخ بهره خود را افزایش دادند.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان