افزایش چشمگیر صادرات نفت عربستان در آستانه نشست مهم اوپک پلاس


صادرات نفت عربستان سعودی پس از یک سال ضعف و نوسان شدید تقاضا، بار دیگر با رشد و رونق روبرو شده است.

به گزارش اویل پرایس، آمارهای رسمی نشان می دهد صادرات نفت عربستان در ماه مارس با رشد 75 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده و به بیش از 14 میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش نفت خام 70 درصد کل صادرات عربستان را تشکیل داده است. افت تقاضا که موجب کاهش قیمت نفت در ماه های گذشته شده بود، فشار زیادی را بر درآمدهای ارزی عربستان در سال 2020 میلادی وارد کرده بود ولی با تثبیت قیمت جهانی نفت و برداشته شدن محدودیت های کرونایی در برخی کشورها، تقاضای نفت با افزایش نسبی روبرو شده و این مساله تاثیر مهمی بر رشد صادرات عربستان داشته است.

این گزارش افزود: صادرات غیرنفتی عربستان نیز در ماه مارس با رشد 43 درصدی روبرو شده و به 5.96 میلیارد دلار رسیده است. این بالاترین سطح صادرات غیرنفتی عربستان از جولای 2018 به شمار می رود.

نشست آتی اوپک پلاس قرار است طی روزهای آینده برگزار شود. افزایش احتمالی تولید مهمترین موضوع این نشست خواهد بود.

این نشست در حالی برگزار می شود که مذاکرات هسته ای وین و دستیابی احتمالی به توافق بین ایران و آمریکا، می تواند بر سیاست های تولید نفت کشورهای اوپک پلاس تاثیر بگذارد.

تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که رشد تقاضای نفت در کوتاه مدت موجب تثبیت قیمت ها خواهد شد ولی افزایش تولید و صادرات ایران می تواند یک چالش برای بازار انرژی به شمار رود.

برخی کارشناسان نیز امیدوارند تسریع روند واکسیناسیون علیه بیماری کرونا بتواند موجب افزایش چشمگیر تقاضای نفت در فصل تابستان شود.

انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در برخی کشورها از جمله آمریکا و اروپا نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی نفت طی هفته های اخیر داشته است.

برخی پیش بینی ها نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در سه ماه سوم 2021 میلادی به بیش از 100 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان