افزایش چشمگیر قیمت جهانی آلومینیوم در پی کودتای گینه


در پی کودتای نظامی در گینه قیمت جهانی آلومینیوم به بالاترین سطح خود در ده سال اخیر رسیده است.

به گزارش رویترز،   بی‌ثباتی ناشی از کودتای نظامی در کشور گینه موجب شده است تا قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی به بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته برسد.

بر اساس این گزارش این کودتا باعث شده تا بازار نگران کمبود بوکسیت باشد. گینه یکی از تولیدکنندگان اصلی بوکسیت در جهان به شمار می رود.

قیمت آلومینیوم برای تحویل در ماه اکتبر در معاملات بورس شانگهای 3.4 درصد رشد کرده و به 3406 دلار در هر تن رسیده است، قیمتی که از سال 2006 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.

این در حالی است که سهام شرکت ‌های تولید آلومینیوم هم در بورس هنگ کنگ افزایش یافته است.

 قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن نیز به بیش از 2775.5 دلار در هر تن رسید که این قیمت نیز از سال 2011 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

یک فعال بازار در سنگاپور در این باره گفت: هنوز خیلی زود است درباره روند عرضه بوکسیت اظهارنظر کنیم؛ ولی از روند قیمت آلومینیوم در بازار شانگهای متوجه می‌شوید که معامله‌گران نگران هستند.

گینه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت یا همان سنگ آلومینیوم است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد طی سال گذشته گینه 82.4 میلیون تن بوکسیت به بازار جهانی عرضه کرده است.

موسسه مای استیل گلوبال گزارش داده که حداقل یک سوم آلومینیوم مورد نیاز چین از محل واردات بوکسیت از گینه تامین می‌شود.

چین بزرگ‌ترین مصرف کننده آلومینیوم در جهان است. روسیه هم تحت تأثیر کودتا در گینه قرار گرفته؛ چراکه پس از چین و هند سومین تولیدکننده آلومینیوم در بازار جهانی به شمار می‌رود.

واسیلی ساچکوف، کارشناس موسسه ولس کاپیتال، معتقد است که اتفاقات در گینه و کودتا در این کشور ممکن است باعث افزایش موقت قیمت آلومینیوم شود، اما در میان‌مدت انتظار داریم بازار به ثبات برسد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان