قیمت طلا در بازارهای بین المللی با افت چشمگیری روبرو شده و به پایین ترین سطح خود در 7 ماه گذشته رسیده است.

پس از آنکه دولت هند اعلام کرد مالیات واردات طلا را با هدف حمایت از ارزش روپیه افزایش می دهد، قیمت طلا روز جمعه با افت بیشتری روبرو شد و به پایین ترین رقم در 7 ماه اخیر رسید.

هند که دومین مصرف کننده بزرگ طلای جهان به شمار می رود، عوارض و مالیات واردات طلا را از 7.5 درصد به بیش از 12.5 درصد افزایش داده است.

آجای کدیا مدیر موسسه سرمایه گذاری Kedia Commodities در بمبئی در این باره گفت: این اقدام فورا تاثیر منفی بر تقاضا خواهد گذاشت، هر چند در سه ماه سوم سال شاهد تقاضای قوی برای طلا به خاطر جشن های سراسری خواهیم بود.

هند و چین دو مصرف کننده بزرگ طلای جهان به شمار می روند و سیاست های اقتصادی و پولی این دو کشور تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا دارد.

این در حالی است که رقابت بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص آمریکا برای افزایش نرخ بهره و مقابله با تورم نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

قیمت طلا طی هفته گذشته برای سومین بار متوالی کاهش یافته است.

قیمت هر اونس طلا روز جمعه با 5.80 دلار کاهش به کمتر از 1801.50 دلار رسیده است. این پایین ترین قیمت طلا از 9 دسامبر به شمار می رود که قیمت به 1781 دلار رسیده بود.

اد مویا تحلیلگر ارشد موسسه OANDA در این باره گفت: سطح 1785 دلاری یک حمایت مستحکم برای طلا به شمار می رود و اگر این سطح حمایتی اوایل هفته آینده حفظ شود، طلا به سوی قیمت 1840 دلاری حرکت خواهد کرد.

قیمت طلا در هفته ای که گذشت حدود 30 دلار در هر اونس معادل 1.6 درصد کاهش یافته است.

قیمت طلا در دو هفته قبل تر نیز به ترتیب 0.6 و 1.9 درصد کاهش یافته بود. قیمت طلا در ماه ژوئن تاکنون 2 درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان