افت 19 درصدی تقاضای جهانی طلا در پی شیوع ویروس کرونا


شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود از افت 19 درصدی تقاضای جهانی طلا در سه ماه سوم امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داده است.

به گزارش پلاتس، شورای جهانی طلا اعلام کرد: در حالی که مصرف کنندگان همچنان تاثیرات منفی ناشی از بحران ویروس کرونا را احساس می کنند، تقاضای جهانی طلا در سه ماه سوم امسال با 19 درصد افت نسبت به پارسال به 892 تن رسیده است. این پایین ترین تقاضای جهانی طلا در سه ماه سوم، در 11 سال اخیر به شمار می رود.

بر اساس این گزارش تقاضای جهانی طلا از ابتدای سال 2020 تاکنون نیز به 2972 تن رسیده که 10 درصد کمتر از مدت مشابه 2019 میلادی است.

تقاضای سرمایه گذاری برای طلا در این مدت 21 درصد افزایش داشته  سرمایه گذاران جهان 222 تن شمش و سکه خریداری کرده اند و 272 تن طلا نیز در صندوق های ئی تی اف سرمایه گذاری شده است. میزان ذخایر طلا در این صندوق ها در سال 2020 تاکنون به بیش از 1003 تن رسیده است.

قیمت جهانی طلا که اوایل اوت به بیش از 2067 دلار رسید اکنون به کمتر از 1900 دلار در هر اونس رسیده است. افزایش چشمگیر قیمت جهانی طلا تاثیر منفی بر تقاضای فیزیکی این فلز گرانبها در بازارهای هند و چین داشته است. 

شورای جهانی طلا افزود: شیوع ویروس کرونا تاثیر منفی زیادی بر بخش جواهرات داشته است. این مساله موجب شده تا تقاضای فیزیکی طلا در سه ماه سوم امسال با 29 درصد کاهش به 333 تن برسد. چین و هند بیشترین کاهش تقاضای فیزیکی طلا را در این مدت تجربه کرده اند.

بانک های مرکزی جهان نیز در این مدت فروشنده طلا بوده اند به طوری که میزان ذخایر طلای بانک های مرکزی جهان در سه ماه سوم امسال 12 تن کاهش داشته است. این نخستین بار از سه ماه پایانی 2010 است که بانک های مرکزی جهان فروشنده طلا بوده اند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان