سرمایه گذاری 2 تریلیون دلاری در صنعت انرژی جهان


تازه ترین تحقیق موسسه ریستاد انرژی نشان می دهد میزان سرمایه گذاری در صنعت انرژی جهان در سال 2022 میلادی به بیش از 2.1 تریلیون دلار خواهد رسید.

تحلیلگران ریستاد انرژی بر این باورند که افزایش قیمت نفت گاز و برق از یک سو و اهداف اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به انرژی روسیه و تورم پس از دوران کرونا موجب خواهد شد تا سرمایه گذاری در صنعت انرژی جهان با افزایش روبرو شود.

گرچه جنگ اوکراین نگرانی های زیادی را در بازارها ایجاد کرده است ولی آمارهای جدید نشان می دهد سرمایه گذاری در انرژی های سبز سریعتر از انرژی های فسیلی رشد خواهد کرد.

اگر جنگ اوکراین نبود، سهم انرژی های سبز در سرمایه گذاری جهانی انرژی می توانست به 31 درصد برسد. بخش های بالادستی نفت و گاز نیز 16 درصد این سرمایه گذاری معادل 142 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند.

در بخش انرژی های سبز، ظرفیت جهانی تولید برق 250 گیگاوات افزایش خواهد یافت و سرمایه گذاری در این بخش با 24 درصد رشد به 125 میلیارد دلار می رسد.

عامل مهم دیگری که سرمایه گذاری و هزینه در پروژه های انرژی را افزایش می دهد، تورم جهانی قیمت مواد اولیه هزینه های نیروی کار و نرخ های کشتیرانی و تحریم های اعمال شده علیه روسیه است.

پیش بینی می شود هزینه اجرای پروژه های انرژی در سال 2022 میلادی بیش از 10 تا 20 درصد نسبت به 2020 افزایش یابد.

آمارها نشان می دهد بخش بالادستی صنعت نفت همچنان بیشترین سهم از سرمایه گذاری انرژی جهان را در اختیار دارد با 658 میلیارد دلار یعنی رشد 16 درصدی تا 99.6 میلیون بشکه نفت در روز تولید کند.

بخش تولید گاز مایع طبیعی ال ان جی نیز با رشد 15 درصدی سرمایه گذاری و هزینه ها روبرو خواهد شد و تولید از 390 میلیون فوت مکعب در روز به بیش از 396 میلیون فوت مکعب خواهد رسید.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان