اقتصاددانان: طرح و برنامه های بایدن موجب رونق سریعتر اقتصاد آمریکا خواهد شد


نتایج یک تحقیق و پژوهش جدید نشان می دهد طرح و برنامه های جو بایدن برای افزایش هزینه های دولتی می تواند به رشد و رونق سریعتر اقتصاد آمریکا کمک کند.به گزارش بلومبرگ، 2 تحلیل جدید که توسط اقتصاددانان ارشد و برجسته تهیه شده است نشانگر آن است که اگر جو بایدن نامزد حزب دموکرات بتواند در انتخابات نوامبر بر دونالد ترامپ پیروز شود، طرح و برنامه های وی برای افزایش هزینه های دولتی می تواند تاثیر سریعتری بر بهبود رشد و رونق اقتصادی آمریکا داشته باشد.

بر اساس این گزارش تحقیق و پژوهش انجام شده توسط مارک زندی و برنارد یاروس در موسسه سرمایه گذاری مودیز حاکی است که اگر دموکراتها هم در انتخابات مجلس سنا و هم کاخ سفید به پیروزی دست یابند، روند رشد و رونق اقتصادی آمریکا به مراتب سریعتر خواهد شد چرا که موانع موجود برای افزایش سریع هزینه های اجتماعی و زیرساختی برطرف می شود. 

بر اساس این سناریو، اقتصاد آمریکا می تواند به طور میانگین در دوره نخست ریاست جمهوری بایدن 4.2 درصد رشد کند. 

در صورتی که جمهوریخواهان بتوانند کاخ سفید و مجلس سنا را همچنان در اختیار داشته باشند، رشد اقتصادی آمریکا به 3.5 درصد خواهد رسید.

به اعتقاد تحلیلگران موسسه مودیز، افزایش درآمدهای مالیاتی در دولت بایدن به ضرر مصرف بخش خصوصی نخواهد بود زیرا این افزایش مالیات تنها شامل خانوارهای ثروتمند خواهد شد. افزایش هزینه های اجتماعی و زیرساختی به نفع آمریکایی های فقیرتر خواهد بود. 

دموکراتها قصد دارند مالیات بر شرکتها را افزایش دهند که می تواند به ضرر سرمایه گذاری شرکتهای خصوصی باشد ولی تحلیلگران معتقدند که تاثیر افزایش مالیاتها کمتر از بودجه ای است که دولت قصد دارد برای پروژه های زیرساختی اختصاص دهد. 

تحقیق دیگری که توسط نانسی واندن هوتن و گریگوری داکو در آکسفورد اکونومیکس انجام شده نشان می دهد پیروزی بایدن می تواند رشد اقتصادی آمریکا را تا 5.8 درصد در سال 2021 میلادی افزایش دهد. این در حالی است که ادامه فعالیت دولت ترامپ موجب رشد اقتصادی 3.7 درصدی خواهد شد. 

این تحلیل نشان می دهد سیاست های بایدن موجب خواهد شد تا فدرال رزرو آمریکا از اوایل 2023 میلادی مجبور به افزایش نرخ بهره شده و اقتصاد آمریکا بار دیگر در آستانه اشتغال کامل قرار گیرد.

بایدن که در اکثر نظرسنجی ها از ترامپ پیشی گرفته ، قول داده است تا تریلیون دلار برای انرژی پاک، سلامت و بهداشت، کودکان پیش دبستانی و سالمندان و بخش صنعت آمریکا هزینه کند. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان