بلومبرگ: نفت 100 دلاری شوک تورمی به اقتصاد جهان وارد خواهد کرد


تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار بر این باورند که افزایش قیمت نفت به 100 دلار در هر بشکه برای نخستین بار از سال 2014 تهدیدی جدی علیه اقتصاد جهانی از طریق تضعیف چشم انداز رشد و افزایش چشمگیر تورم خواهد بود.

به گزارش بلومبرگ، نگرانی نسبت به تشدید فشارهای تورمی در اقتصاد جهان زمانی تشدید می شود که فدرال رزرو آمریکا و سایر بانک های مرکزی بزرگ به دنبال اتخاذ سیاست های پولی و نرخ بهره مناسب با هدف مقابله با تورم هستند، آن هم بدون آنکه روند رشد و رونق اقتصادی پس از بحران کرونا را از بین ببرند. وزرای دارایی گروه 20 قرار است برای نخستین بار در سال 2022 میلادی دیدار کنند و تورم یکی از نگرانی های اصلی آنها خواهد بود.

در حالی که صادرکنندگان انرژی از این افزایش قیمت نفت سود خواهند برد ولی بخش عمده ای از اقتصاد جهانی از این مساله لطمه خواهد دید.

بر اساس مدل شوک Bloomberg Economics افزایش قیمت نفت خام به 100 دلار در هر بشکه تا پایان ماه جاری، تورم در آمریکا و اروپا را تا شش ماه دوم امسال بیش از 0.5 درصد افزایش خواهد داد.

بانک جی پی مورگان نیز هشدار داده است که افزایش قیمت نفت به 150 دلار ، رونق اقتصادی جهان را متوقف خواهد کرد تورم را به بیش از 7 درصد خواهد رساند، یعنی بیش از سه برابر بیشتر از رقم مورد نظر اکثر سیاست گذاران پولی.

نفت حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است. مهمترین محرک‌ها برای افزایش قیمت جهانی نفت عبارتند از: بهبود تقاضای جهانی پس از فروکش کردن نسبی بحران کرونا، تنش‌های ژئوپلیتیک در شرق اروپا و خاورمیانه که روند عرضه را با اختلال روبرو کرده است. البته در این بین، چشم انداز احیای توافق هسته ای ایران تاحدی آب سردی بر بازار ریخته است.

بر اساس اعلام موسسه تحقیقاتی به گفته موسسه مشاوره Gavekal Research Ltd  سوخت های فسیلی مثل نفت ، زغال سنگ و گاز طبیعی همچنان بیش از 80 درصد از انرژی مورد نیاز اقتصاد جهانی را تامین می کنند. و هزینه یک سبد معمولی از انرژی های فسیلی نسبت به سال قبل بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

بانک گلدمن ساکس برآورد کرده است که رشد 50 درصدی قیمت انرژی، نرخ تورم را 60 واحد افزایش خواهد داد و اقتصادهای نوظهور بیشترین لطمه را خواهند دید.

مارک زندی اقتصاددان ارشد موسسه Moody’s Analytics در این باره گفت: هر 10 دلار افزایش در قیمت هر بشکه نفت می تواند موجب کاهش 0.1 درصدی رشد اقتصادی جهان طی سال بعد شود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان