تحلیل بلومبرگ از عوامل موثر بر افزایش قیمت مس در ماه های اخیر


قیمت جهانی مس طی ماه های اخیر رشد فزاینده ای نسبت به سایر فلزات اساسی و صنعتی داشته است.به گزارش بلومبرگ، رشد چشمگیر تقاضا موجب شده است تا قیمت مس به بالاترین سطح خود در 7 سال اخیر برسد. بر اساس این گزارش امیدواری های مربوط به کاهش تدابیر قرنطینه ای و محدودکننده در اقتصادهای صنعتی و توسعه یافته تاثیر مثبت زیادی بر رشد تقاضای فلزات صنعتی به خصوص مس داشته است.

مس که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله سیم و کابل تا خودروهای برقی دارد، تحت تاثیر امیدواری های مربوط به بهبود اوضاع اقتصادی جهان قرار گرفته و با رشد خیره کننده قیمت روبرو شده است. 

افزایش تقاضا از یک سو و کاهش ذخایر جهانی که می تواند بازارهای بین المللی را در سال 2021 با کمبود عرضه روبرو کند، نقش مهمی در افزایش قیمت مس داشته است. 

تحلیلگران گروه بانکی استرالیا و نیوزلند نیز معتقدند که بازار جهانی مس تحت تاثیر سیاست های محرک مالی از سوی دولت های مختلف قرار دارد. این سیاست ها می تواند محرک خوبی برای اقتصاد جهانی و رشد تقاضا برای فلزات اساسی باشد. 

قیمت مس از ماه مارس تاکنون بیش از 70 درصد رشد داشته است. انتظارات مربوط به تولید ویروس کرونا طی سال آینده و کاهش تبعات منفی این بحران بر اقتصاد جهانی به این معنا خواهد بود که طی ماه های آینده تنها رشد تقاضای چین محرک اصلی برای بازار مس به شمار نخواهد رفت.

از سوی دیگر افت ارزش دلار آمریکا نیز می تواند به نفع قیمت مس و سایر فلزات باشد. افزایش چشمگیر واردات چین نیز عامل مهمی در رشد قیمت مس بوده است. میزان ذخایر مس در انبارهای شانگهای روز جمعه به پایین ترین سطح خود از اواخر سال 2014 میلادی رسیده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان