گزارش بریتیش پترولیوم از بزرگترین کشورهای تولیدکننده گاز جهان


شرکت بریتیش پترولیوم در تازه ترین گزارش خود به بررسی آماری وضعیت تولید جهانی گاز پرداخته است.

به گزارش اویل پرایس، در حالی که آمریکا هم اکنون بزرگترین کشور تولیدکننده گاز در جهان به شمار می رود ولی به نظر می رسد این روند طی سال های آینده با کاهش تولید این کشور، پایان خواهد یافت.

بر اساس این گزارش آمارهای بریتیش پترولیوم نشان می دهد آمریکا تا دهه 1980 میلادی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز جهان بود ولی پس از آن روسیه بر بازار جهانی گاز تسلط پیدا کرد. طی 5 دهه گذشته نیز کشورهای خاورمیانه توانسته اند جایگاه خود را در بازار گاز جهان تثبیت کنند.

این گزارش افزود: تا قبل از سال 2005 میلادی، تولید گاز آمریکا در حال کاهش بود، اما با استفاده از فناوری شکست هیدرولیک شاهد معکوس شدن این روند بودیم. طی سال های 2005 تا 2020 تولید گاز آمریکا 86 درصد افزایش یافت تا این کشور دوباره به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز در جهان تبدیل شود.

البته در عین حال مصرف گاز در آمریکا هم افزایش چشمگیری داشته است زیرا اکثر نیروگاه‌های حرارتی این کشور به استفاده از گاز به جای زغال سنگ روی آورده‌اند.

طی 10 سال گذشته به طور متوسط سالانه 2.9 درصد به مصرف گاز جهان افزوده شده و این در حالی است که مصرف نفت 1.5 درصد و مصرف زغال سنگ 0.9 درصد رشد کرده است.

تولید جهانی گاز در سال 2020 به خاطر شیوع ویروس کرونا، کاهش زیادی داشته و همین مساله در سال 2008 هم افتاده بود. از سال 1965 تاکنون آمریکا بزرگ‌ترین مصرف کننده گاز در جهان است.

در میان 10 کشور بزرگ جهان در زمینه مصرف گاز چین، ایران و عربستان در سال 2019 مصرف گاز خود را افزایش دادند. در سال 2011 آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز بود، اما در سال 2020 تولید گاز این کشور 1.9 درصد کاهش یافت و این مساله موجب شد تا قیمت گاز در این کشور افزایش یابد.

یکی از دلایلی که موجب افزایش تولید گاز در آمریکا شد، صادرات این حامل انرژی بود. آمریکا هم از طریق خط لوله و هم از طریق تولید LNG گاز را صادر کرده و فقط طی سال گذشته 61 میلیارد مترمکعب LNG صادر کرده است. این در حالی است که رقم صادرات LNG آمریکا در سال 2012 فقط 1.5 میلیارد مترمکعب بود. آمریکا هم اکنون پس از استرالیا و قطر بزرگ‌ترین صادرکننده LNG در جهان است.

طی 10 سال گذشته همچنین صادرات گاز آمریکا از طریق خط لوله هم سه برابر شده و به 76 میلیارد مترمکعب رسیده است.

مجموع ذخایر گازی اثبات شده کشورهای خاورمیانه 2800 تریلیون فوت مکعب است و این در حالی است که کل ذخایر گازی آمریکا 446 تریلیون فوت مکعب است.

از طرف دیگر آمریکا فقط 6.7 درصد از کل ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. ایران و روسیه هر کدام با داشتن به ترتیب 1.1 و 1.3 هزار تریلیون فوت مکعب گاز به تنهایی حدود 2.5 تا 3 برابر آمریکا گاز دارد و از آنجایی که هم اکنون آمریکا از کل کشورهای خاورمیانه تولید گاز بیشتری دارد، به زودی میزان برداشت و به طور کلی حجم ذخایر آن کاهش چشمگیری را به ثبت خواهد رساند.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان