موسسه کاپیتال اکونومیکس: نفت 60 دلاری در راه است


موسسه مالی کاپیتال اکونومیکس در تازه ترین تحلیل خود پیش بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال 2021 به بیش از 60 دلار افزایش خواهد یافت.به گزارش رویترز، در حالی که اوپک پلاس اخیرا موافقت کرده است تا از ابتدای ژانویه تولید روزانه نفت خود را 500 هزار بشکه افزایش دهد، موسسه کاپیتال اکونومیکس پیش بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال آینده به بیش از 60 دلار خواهد رسید. 

توافق اوپک پلاس به این معناست که افزایش تولید نفت موجب بازگشت رونق نسبی به بخش هیدروکربن کشورهای خلیج فارس خواهد شد. 

موسسه کاپیتال اکونومیکس افزود: افزایش قیمت نفت طی ماه های آینده به نفع کشورهای صادرکننده نفت خلیج فارس خواهد بود.

اوپک پلاس قرار است در نشست اوایل ژانویه خود درباره اقدامات و گام های بعدی تصمیم گیری کند. 

ویلیام جکسون تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه کاپیتال اکونومیکس در این باره گفت: افزایش قیمت نفت موجب کمک زیادی به بودجه کشورهای نفت خیز خاورمیانه خواهد شد و کشورهایی که اکنون با کسری بودجه روبرو هستند می توانند از مزایای افزایش قیمت نفت بهره مند شوند. 

انتشار اخبار امیدوارکننده درباره واکسن کرونا به نفع اقتصاد جهانی و تقاضای انرژی خواهد بود. 

جکسون افزود: در عربستان سعودی آمارهای تولید ناخالص داخلی در سه ماه سوم این مساله را تایید می کند که اقتصاد در حال رشد و رونق است ولی تولید هنوز 5 درصد کمتر از سطح پیش از آغاز بحران کرونا است. اقتصاد امارات از جمله اقتصادهایی است که بیشترین سود و منفعت را از واکسن کرونا خواهد برد. بخش گردشگری امارات در حال بازگشت به شرایط عادی است. مناقشه مربوط به اختلافات قطر با سایر کشورهای خلیج فارس نیز رو به پایان است. 

وی تاکید کرد: افزایش تولید نفت به نفع سایر کشورهای منطقه نیز خواهد بود زیرا بخش خصوصی این کشورها همچنان با فشارهای مالی شدیدی روبرو هستند و بخش گردشگری نیز ضعیف است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان