نخست وزیر چین از هدف گذاری رشد اقتصادی 6 درصدی در سال 2021 میلادی خبر داده است.به گزارش سی ان بی سی، “لی کی کیانگ” نخست وزیر چین در نشست سالیانه پارلمان این کشور گفت: پکن هدف رشد اقتصادی 6 درصدی را برای سال 2021 میلادی تعیین کرده است.بر اساس این گزارش رشد اقتصادی چین در سال 2020 میلادی به 2.3 درصد رسید و این کشور تنها اقتصاد بزرگ جهان بود که در پی شیوع ویروس کرونا با رشد مثبت اقتصادی روبرو شده است.

نخست وزیر چین در ادامه به وجود برخی نقاط ضعف در اقتصاد این کشور نیز اشاره کرد و افزود: هزینه های مصرفی بخش خصوصی، شرایط سخت برای کسب و کارهای کوچک و تشدید فشار برای حفظ اشتغال باثبات، رشد اقتصادی چین را تهدید می کند.وی تاکید کرد: برای سال 2021 چین هدف نرخ بیکاری 5.5 درصدی برای مناطق شهری را تعیین کرده است و قصد دارد بیش از 11 میلیون فرصت شغلی ایجاد کند. این رقم در سال 2020 به 9 میلیون فرصت شغلی رسیده است. چین برای سال 2021 میلادی نیز نرخ تورم 3 درصدی را تعیین کرده است.

لی در ادامه اظهار داشت: توسعه علم و فناوری یکی از مهمترین اولویت های دولت چین در سال 2021 خواهد بود. از بین بردن ریسک های موجود در بخش مالی نیز از ماموریت های اصلی دولت به شمار می رود.در زمینه تجارت بین المللی نیز چین قصد دارد رشد روابط تجاری دوجانبه با آمریکا را بر اساس برابری و احترام متقابل در اولویت قرار دهد. پکن همچنین قصد دارد مذاکرات تجارت آزاد با ژاپن و کره جنوبی را با سرعت بیشتری پیش ببرد. تنش ها بین آمریکا و چین طی سال های اخیر تشدید شده است و دو طرف تعرفه های سنگین تجاری را علیه یکدیگر اعمال کرده اند. نخست وزیر چین در ادامه گفت: دولت هیچ برنامه ای برای انتشار اوراق قرضه برای مقابله با تاثیرات منفی بحران کرونا ندارد و نرخ کسری بودجه به تولید ناخالص داخلی امسال به کمتر از 3.2 درصد خواهد رسید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان