هدف رشد اقتصادی 5 درصدی چین برای پنج سال آینده


منابع سیاسی اعلام کردند سیاستگذاران چینی قصد دارند دستیابی به رشد اقتصادی 5 درصدی طی پنج سال آینده را یکی از مهمترین اولویت های خود قرار دهند.به گزارش رویترز، پکن قصد دارد یک هدف انعطاف پذیر را برای رشد اقتصادی خود در چهاردهمین برنامه 5 ساله خود تنظیم کند تا شوک های خارجی ایجاد شده ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا و اختلافات تجاری با آمریکا را پوشش دهد. 

بر اساس این گزارش منابع آگاه تاکید کردند که هنوز هیچ گونه تصمیمی نهایی نشده و دولت چین در حال تهیه پیش نویس مربوط به برنامه پنج ساله خود در زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی است. 

یکی از مهمترین اهداف برنامه توسعه اقتصادی چین تا 5 سال آینده تبدیل این کشور به یکی از کشورهای پردرآمد جهان تا سال 2025 میلادی و رسیدن به جایگاه یک کشور نسبتا پیشرفته و توسعه یافته تا سال 2035 میلادی است که نشانگر درآمد سرانه بیش از 20 هزار دلار در سال است. 

البته تعریف کشورهای پردرآمد از سوی بانک جهانی شامل کشورهایی است که درآمد سرانه ناخالص آنها بیشتر از 12535 دلار است. درآمد  سرانه چین در سال 2019 میلادی به 10410 دلار رسیده است. 

یک منبع آگاه سیاسی چینی در این باره گفت: ما هدف رشد اقتصادی 5 درصدی را در برنامه پنج ساله آتی در نظر گرفته ایم. اندیشکده های دولتی و اقتصاددانان بر این باورند که میانگین رشد اقتصادی چین در این برنامه 5 ساله باید حدود 5 تا 5.5 درصد تعیین شود. 

قرار است اهداف برنامه توسعه اقتصادی 5 ساله چین در نشست سالیانه پارلمان این کشور در اوایل سال 2021 اعلام شود. 

اقتصاددانان موسسه نومورا بر این باورند که چین برای تبدیل شدن به یک کشور پردرآمد تا سال 2025 میلادی باید طی سال های 2021 تا 2025 میلادی به میانگین رشد اقتصادی 3.9 درصدی دست یابد و طی سال های 2021 تا 2035 نیز میانگین رشد اقتصادی 4.7 درصدی را حفظ کند تا بتواند تولید ناخالص داخلی را تا سال 2035 میلادی دو برابر کند. 

پیش بینی می شود رشد اقتصادی چین امسال به 2 درصد برسد که پایین ترین رقم در 44 سال اخیر به شمار می رود. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان