رشد اقتصادی چین امسال به 2.2 درصد خواهد رسید


تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد رشد اقتصادی چین در سال 2020 میلادی به کمتر از 2.2 درصد می رسد.42 تحلیلگر اقتصادی شرکت کننده در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند اقتصاد چین تا پایان سال 2020 میلادی روند رشد و رونق نسبی و باثبات را ادامه خواهد داد. اجرای بسته های محرک پولی و مالی از سوی دولت چین می تواند تا حد زیادی تبعات بحران شیوع ویروس کرونا را جبران کند.

بر اساس این گزارش نظرسنجی رویترز نشان می دهد افت تقاضای جهانی و تشدید تنش بین آمریکا و چین می تواند خطرات مهمی برای چشم انداز اقتصادی چین طی ماه های آینده به شمار رود.در حالی که تحلیلگران اقتصادی در نظرسنجی آوریل پیش بینی کرده بودند که رشد اقتصادی چین در سال 2020 به 1.8 درصد خواهد رسید این رقم در نظرسنجی اخیر به 2.2 درصد افزایش یافته است.

این پایین ترین رشد اقتصادی چین از سال 1976 میلادی به شمار می رود. رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم امسال نسبت به سال قبل به 3.2 درصد رسیده است. اقتصاد چین در سه ماه نخست امسال با افت شدید 6.8 درصدی روبرو شده بود. 

تحلیلگران هشدار می دهند که رشد و رونق اقتصادی چین تا حد زیادی به سرمایه گذاری های دولتی وابسته است. درآمد سرانه ملی چین نیز در شش ماه نخست امسال بیش از 1.3 درصد کاهش داشته است.برنامه های محرک دولت چین تا حد زیادی توانسته است رشد و رونق را به بخش های صنعتی و ساختمانی بازگرداند ولی بخش خدمات همچنان با چالش های جدی روبرو است.

بحران شیوع ویروس کرونا و افت تقاضای جهانی می تواند فشار زیادی را بر مبادلات تجاری چین وارد کند. از سوی دیگر تشدید تنش ها بین واشنگتن و پکن نیز می تواند چشم انداز رشد و رونق اقتصادی چین را تیره و تار کند.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که بانک مرکزی چین نرخ بهره وام های یک ساله خود را تا پایان سال 2020 میلادی یک درصد دیگر کاهش خواهد داد و آن را به 3.75 درصد می رساند. بانک مرکزی چین نرخ بهره پس انداز را از اکتبر 2015 میلادی تاکنون تغییر نداده است. پیش بینی می شود شاخص قیمت مصرف کننده چین در سال 2020 نسبت به سال قبل 2.7 درصد افزایش یابد. این رقم در سال 2019 با رشد 2.9 درصدی روبرو شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان