افت اقتصادی چین به ضرر بازار فلزات اساسی خواهد بود


تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افت اقتصادی چین می تواند به ضرر بازارهای فلزات اساسی طی ده سال آینده باشد.به گزارش پلاتس، تحلیلگران اقتصادی در یک کنفرانس صنایع معدنی در برزیل تاکید کردند: کاهش مورد انتظار رشد اقتصادی چین می تواند به ضرر بازار فلزات اساسی طی ده سال آینده تمام شود.
با این حال تحلیلگران اقتصادی معتقدند بازار کالاهای معدنی طی دو سال آینده عملکرد خوب و چشمگیری خواهد داشت.
باربارا ماتوس تحلیلگر ارشد موسسه Moody’s Investors Service تاکید کرد: رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای مهم و بزرگ مصرف کننده فلزات اساسی و مواد معدنی از جمله چین طی ده سال آینده احتمالا با کاهش روبرو خواهد شد چرا که تمرکز اصلی رشد شهرنشینی و جمعیت به سوی کشورهای نوظهور منتقل می شود.
این تحولات می تواند بر تقاضای فلزات اساسی در برخی بازارهای داخلی تاثیرگذار باشد زیرا ارتباط مستقیمی بین رشد اقتصادی و تقاضای فلزات وجود دارد.
این تحلیلگر اقتصادی افزود: ادامه شهرنشینی موجب تقویت تقاضای فلزات به خصوص در کشورهای در حال توسعه آسیا و آمریکای لاتین طی سال های 2020 تا 2030 خواهد شد ولی رشد تقاضا در بخش های توسعه یافته آسیا و چین با کاهش چشمگیری روبرو می شود. این مساله به دلیل آن است که چین 50 درصد فلزات اساسی جهان و 70 درصد سنگ آهن و سایر فلزات را مصرف می کند.
قیمت فلزات از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر بهبود اوضاع اقتصادی و صنعتی چین با افزایش روبرو شده است. چین تنها کشور بزرگ جهان است که در سال 2020 با کاهش تولیدات صنعتی روبرو نشده است.
پیش بینی می شود شیوع ویروس کرونا نیز موجب کاهش رشد اقتصادی جهان به 4 درصد در سال 2020 و 5 تا 6 درصد در سال 2021 شود.
یک تحول جدید در ده سال آینده رشد تقاضا برای فلزات در بخش تولید خودروهای الکتریکی است. این مساله بی شک به نفع مس، نیکل، آلومینیوم لیتیوم و کبالت خواهد بود.
تحلیلگران بانک گلدمن ساکس نیز بر این باورند که افزایش هزینه های دولتی برای تسریع رشد اقتصادی ناشی از بحران کرونا در نهایت موجب افزایش فشارهای تورمی در سال 2021 خواهد شد.
از سوی دیگر سیاست های پولی انبساطی آمریکا نیز موجب کاهش بیشتر ارزش دلار طی سال های آینده خواهد شد و این مساله نیز به نفع قیمت فلزات اساسی خواهد بود.
بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر تن سنگ آهن در سال 2021 به 90 دلار، مس به 7300 دلار خواهد رسید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان