واردات چین با سریع ترین رشد در ده سال اخیر روبرو شد


آمارهای جدید نشان می دهد واردات چین در ماه می با سریع ترین رشد از ژانویه 2011 میلادی مواجه شده است.

Chinese flag

به گزارش رویترز، آمارهای گمرک چین حاکی است میزان صادرات این کشور در ماه می بیش از 51.1 درصد افزایش داشته که این سریع ترین رشد از ژانویه 2011 به شمار می رود، این در حالی است که صادرات چین در این مدت با رشد 27.9 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده است.

بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افزایش تقاضا برای مواد خام و اولیه عامل اصلی رشد فزاینده واردات چین در این مدت بوده است.

صادرات چین نیز تحت تاثیر بحران کرونا و افت تقاضای جهانی با سرعت آهسته تری همراه بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران بین المللی، در شرایطی که بهبود اوضاع اقتصادی کشورهای توسعه یافته؛ تقاضا برای کالاهای چینی را افزایش داده ولی کمبود نیمه هادی ها، بالا بودن هزینه مواد خام و اولیه، مشکلات حمل و نقل و تقویت ارزش یوان، چشم انداز صادرات این کشور را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

 علاوه بر تاثیرات منفی بحران شیوع ویروس کرونا، کمبود جهانی ریزتراشه هم به صادرات کالاهای مربوط به نیمه رساناها آسیب زیادی وارد کرده است. به عنوان مثال تولید قطعات خودرو که بزرگترین صادرات چین به شمار می رود، نسبت به سال گذشته 4 درصد کاهش یافته است.

 میانگین دو ساله رشد صادرات چین در ماه مه تا 23.4 درصد کاهش یافته است و این در حالی است که در ماه آوریل این رقم 36.3 درصد بوده است. بازگشایی اقتصادهای توسعه یافته تقاضا برای تجهیزات مراقبت شخصی و دور کاری را کاهش داده است.

 در این بین ارزش یوان در برابر دلار به بالاترین سطح خود طی سه سال گذشته رسیده است که باعث افزایش قیمت محصولات برای مصرف‌کنندگان آمریکایی می‌شود.

 واردات چین نیز در این مدت 51.1  درصد از نظر ارزش دلاری افزایش یافته که سریع‌ترین سرعت رشد واردات از  ژانویه 2011 را ثبت کرده است.

آمارهای رسمی نشان می دهد چین در ماه جاری میلادی 45.53 میلیارد دلار مازاد تجاری داشته است. این رقم در ماه آوریل برابر با 42.86 میلیارد دلار بود.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان