افزایش سریع رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم 2020


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد رشد و رونق اقتصادی چین در سه ماه سوم 2020 میلادی به سرعت افزایش یافته است.به گزارش رویترز، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که علت اصلی احیای رشد و رونق اقتصادی چین، افزایش تقاضای داخلی پس از بحران شیوع ویروس کرونا است. با این حال رشد اقتصادی چین در این مدت کمتر از پیش بینی تحلیلگران و اقتصاددانان بوده است.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم امسال به 4.9 درصد رسیده است. تحلیلگران قبلا پیش بینی کرده بودند که رشد اقتصادی چین در این مدت به 5.2 درصد خواهد رسید. 

رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم امسال به 3.2 درصد رسیده بود. افزایش اعتماد مصرف کنندگان تاثیر زیادی بر بهبود اوضاع اقتصادی چین در سه ماه سوم امسال داشته است. 

رشد اقتصادی کمتر از حد انتظار تحلیلگران موجب شد تا ارزش یوان و شاخص سهام در بازارهای مالی چین با کاهش نسبی روبرو شود. 

دفتر ملی آمار چین نیز اعلام کرده است که رشد اقتصادی این کشور در 9 ماه نخست 2020 میلادی نسبت به سال قبل به کمتر از 0.7 درصد رسیده است. 

سیاستگذاران اقتصادی جهان امیدوارند با بهبود رشد و رونق اقتصادی چین و افزایش مجدد تقاضای این کشور، موتور محرک اقتصاد جهانی نیز به راه بیفتد. بسیاری از کشورهای جهان همچنان درگیر موج جدید شیوع ویروس کرونا و اعمال تدابیر محدود کننده و قرنطینه ای هستند.

آمارهای رسمی نشان می دهد میزان خرده فروشی در چین در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل 3.3 درصد رشد داشته است. این رقم در ماه اوت با رشد 0.5 درصدی روبرو شده بود. 

تولیدات صنعتی چین نیز در ماه سپتامبر بیش از 6.9 درصد افزایش داشته است. این رقم در ماه اوت 5.6 درصد افزایش داشت. 

دولت چین تدابیر حمایتی زیادی را برای حمایت از رشد و رونق اقتصادی اجرا کرده است از جمله افزایش هزینه های دولتی، کاهش مالیاتها و کاهش نرخ بهره.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال 2020 میلادی به 1.9 درصد خواهد رسید. به نظر می رسد چین تنها اقتصاد بزرگ و مهم جهان خواهد بود که در سال 2020 با رشد مثبت روبرو می شود.

بحران شیوع ویروس کرونا موجب شده است تا چین در سه ماه نخست امسال برای اولین بار از سال 1992 با افت اقتصادی روبرو شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان