اقتصاددان ارشد چینی: دولت باید به دنبال رشد اقتصادی 5 درصدی باشد


یک اقتصاددان ارشد دولت چین بر این باور است که سیاستگذاران اقتصادی این کشور باید به دنبال دستیابی به میانگین رشد اقتصادی 5 درصدی طی سال های 2021 تا 2025 میلادی باشند.

به گزارش رویترز، Li Xuesong معاون موسسه اقتصاد صنعتی در دانشگاه علوم اجتماعی چین تاکید کرد: دولت باید دستیابی به رشد اقتصادی 5 درصدی طی سال های 2021 تا 2025 میلادی را مهمترین هدف خود قرار دهد.

بر اساس این گزارش وی افزود: در سال های اجرای چهاردهمین برنامه توسعه اقتصادی 5 ساله چین ، نرخ رشد اقتصادی این کشور باید 5 تا 6 درصد باشد ولی مقام های ارشد کشور باید نوسانات شدید ناشی از شیوع ویروس کرونا را نیز در نظر بگیرند. 

این تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: پیشنهاد ما به دولت چین این است که میانگین رشد اقتصادی 5 درصدی را برای سال های 2021 تا 2025 میلادی تعیین کند. این احتمال وجود دارد که رشد اقتصادی چین امسال به 2 تا 3 درصد برسد و این رقم طی سال 2021 میلادی با افزایش نسبی روبرو خواهد شد. 

پیش از این منابع آگاه به رویترز گفته بودند که پکن برای 5 سال آینده دستیابی به رشد اقتصادی 5 درصدی را هدف اصلی قرار خواهد داد.

برخی پژوهش های اقتصادی نشان می دهد نرخ کل بدهی های دولت چین به تولید ناخالص داخلی این کشور در 9 ماه نخست امسال با 27.7 درصد رشد به بیش از 270 درصد رسیده است. این رقم تا پایان امسال احتمالا با رشد 30 درصدی روبرو خواهد شد ولی طی 5 سال آینده با بهبود رشد و رونق اقتصادی این رقم 5 تا 6 درصد در سال افزایش خواهد یافت.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان