پیش بینی “سیتی گروپ” از افزایش چشمگیر قیمت نفت در سال 2021

رئیس بخش تحقیقات کالا در بانک سیتی گروپ بر این باور است که قیمت جهانی نفت طی 18 ماه آینده به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.به گزارش پلاتس، “اد مورس” رئیس بخش تحقیقات کالا در بانک سیتی گروپ پیش بینی کرد قیمت جهانی هر بشکه نفت طی 18 ماه آینده به بیش از 60 دلار خواهد رسید که علت اصلی این مساله، تلاش های اوپک پلاس برای کاهش عرضه و افت تولید شیل نفت آمریکا به خاطر کاهش تقاضا و قرنطینه کشورهای مختلف خواهد بود.

بر اساس این گزارش موسسه سیتی هم اکنون پیش بینی می کند که قیمت نفت برنت در سه ماه چهارم امسال به طور میانگین به 48 دلار خواهد رسید. این رقم در سه ماه پایانی 2021 میلادی به بیش از 61 دلار می رسد. ادمورس در این باره گفت: تلاش های اوپک پلاس برای کاهش تولید و عرضه از یک سو و به تاخیر افتادن پروژه های مهم تولید نفت در آمریکای شمالی، عوامل اصلی افزایش احتمالی قیمت نفت طی ماه های آینده خواهد بود. 

اس اند پی گلوبال پلاتس نیز در تحلیل 29 می خود پیش بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت برنت به تدریج تا پایان سال 2021 میلادی به 45 دلار خواهد رسید. علاوه بر این سیتی گروپ پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2022 میلادی به بیش از 59 دلار و در سال 2023 میلادی نیز به 55 دلار خواهد رسید. این در حالی است که بانک آمریکا نیز در جدیدترین تحلیل خود پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امسال به 43.70 دلار خواهد رسید. این رقم در گزارش قبلی این بانک 37 دلار اعلام شده بود.

در سال های 2021 و 2022 میلادی نیز میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال به ترتیب به 50 و 55 دلار خواهد رسید. سیتی گروپ بر این باور است که در صورت وقوع ناآرامی در کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت مثل عراق و ادامه رشد و رونق اقتصادی جهان پس از شیوع کرونا، قیمت هر بشکه نفت می تواند تا 70 دلار افزایش یابد. در واقع بی ثباتی سیاسی در کشورهای مهم تولیدکننده نفت یک عامل بالقوه برای افزایش قیمت جهانی انرژی خواهد بود. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان