ادامه روند صعودی قیمت کامودیتی ها: “روی و زغالسنگ” رکورد زدند


به دنبال نگرانی های مربوط به عرضه در اروپا و آمریکا، قیمت “روی” روز جمعه در بازار فلزات لندن با افزایش چشمگیری روبرو شد.

به گزارش متال بولتن، قیمت هر تن “روی” روز جمعه در بورس فلزات لندن به بیش از 3750 دلار رسید که این رقم در 14 سال اخیر بی سابقه بوده است.

بر اساس این گزارش نگرانی های مربوط به عرضه و تولید در اروپا و آمریکا مهمترین عامل افزایش فزاینده قیمت “روی” به شمار می رود.

قیمت “روی” نسبت به ابتدای هفته بیش از 16.4 درصد رشد داشته و بالاترین قیمت از سال 2007 به شمار می رود.

روند صعودی قیمت روی زمانی آغاز شد که شرکت نیراستار یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اروپا و جهان اعلام کرد که قصد دارد تولید خود را در 3 واحد تولیدی اروپا 50 درصد کاهش دهد.

خبر دیگر اینکه تشدید بحران انرژی و کمبود برق در چین موجب رشد فزاینده قیمت زغالسنگ شده است.

نیروگاه های چین برای تامین زغالسنگ مورد نیاز خود در فصل زمستان اقدام به خریدهای گسترده ای کرده اند که این عامل نقش زیادی در افزایش چشمگیر قیمت داشته است. پیش بینی می شود با آغاز موج سرما در چین، تقاضای برق با رشد زیادی روبرو خواهد شد.

کمبود زغالسنگ، افزایش قیمت سوخت و تقاضای صنعتی پس از بحران کرونا موجب کمبود گسترده برق در سراسر چین شده است.

دولت چین مجبور شده است از سپتامبر تاکنون سهمیه بندی برق را حداقل در 17 منطقه این کشور آغاز کند. این مساله موجب تعطیلی برخی کارخانه ها و اختلال در زنجیره تولید شده است.

قیمت زغالسنگ حرارتی در بازار چین روز جمعه به بیش از 259.42 دلار رسیده است. این رقم از ابتدای امسال تاکنون 200 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان