دیدگاه تحلیلگران بین المللی درباره روند قیمت جهانی مس


اقتصاد داخلی سبدگردان مانی

تحلیلگران بر این باورند که روند صعودی قیمت جهانی مس که از اواسط ماه مارس آغاز شده، احتمالا ادامه خواهد یافت.به گزارش پلاتس، تحلیلگران معتقدند کاهش تولید جهانی مس از معادن تا حد زیادی افت تقاضا برای این فلز گرانبها را جبران کرده است. تقاضای جهانی مس طی ماه های اخیر به خاطر ویروس کرونا با افت محسوسی روبرو شده ولی از سوی دیگر تولید جهانی مس نیز با کاهش همراه بوده است.

Joe Mazumdar تحلیلگر ارشد موسسه تحقیقاتی Exploration Insights در این باره گفت: بخشی از افت تقاضا در بازار مس به واسطه کاهش تولید جبران شده است. تقاضای مس طی ماه های اخیر رابطه مستحکمی با تبعات ویروس کرونا بر تولیدات صنعتی به خصوص در چین داشته است. تاثیر کرونا بر تولید مس بیشتر از همه در شیلی و پرو محسوس بوده است.

وی افزود: شیلی در شش ماه دوم 2019 میلادی به طور متوسط هر ماه 500 هزار تن مس تولید کرده است و این رقم در 4 ماه نخست 2020 به خاطر شیوع ویروس کرونا با افت 5 درصدی روبرو شده است. تولید مس در پرو نسبت به میانگین ماهانه 2019 میلادی با افت 20 تا 25 درصدی مواجه شده است.

این تحلیلگر ارشد بازار فلزات تاکید کرد: در میان مدت مسائل زیادی در طرف عرضه بازار وجود دارد که در نهایت به نفع قیمت جهانی مس خواهد بود. تحلیلگران کامرز بانک آلمان نیز بر این باورند که تاثیر ویروس کرونا بر تولید مس در شیلی و پرو عامل اصلی چشم انداز مثبت بازار خواهد بود.

تحلیلگران این بانک تاکید کردند: در حالی که در ماه مارس نگرانی های زیادی درباره وجود مازاد عرضه مس در بازار وجود داشت، اکنون نگرانی های زیادی درباره کمبود عرضه در بازار وجود دارد.به نظر می رسد با لغو تدریجی تدابیر قرنطینه ای و محدودکننده در آمریکا و اروپا، تقاضای مس بیش از پیش افزایش خواهد یافت. 

به اعتقاد برخی تحلیلگران، تقاضای مس در بلندمدت به خاطر استفاده بیشتر در تولید خودروهای برقی و توسعه زیرساختها طی 3 تا 5 سال آینده روندی کاملا صعودی خواهد داشت. این در حالی است که از تولیدکنندگان بزرگ مس جهان مثل کودلکو و گلنکور با مشکلات و چالش های زیادی برای تولید، توسعه و افزایش ظرفیت روبرو خواهند شد. 

شرکتهایی مثل کودلکو که 8 تا 9 درصد تولید جهانی مس را در اختیار دارند، طی 10 سال آینده به 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید برای نوسازی و مدرنیزه کردن فعالیت های کنونی نیاز خواهند داشت تا بتوانند روند فعلی تولید را حفظ کنند. فعالیت گلنکور در آفریقا با چالش های ژئوپلیتیک روبرو است. بخشی از فعالیت های این شرکت در آرژانتین نیز متوقف خواهد شد. فعالیت های اکتشافی در خصوص معادن مس نیز از سال 2010 تاکنون افت داشته است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان