افت منابع نفتی جهان در پی شیوع ویروس کرونا


نتایج تازه ترین تحقیق و پژوهش موسسه ریستاد انرژی نشان می دهد میزان ذخایر نفتی بالقوه جهان با افت 280 میلیارد بشکه ای روبرو شده است. به گزارش پلاتس، موسسه مشاوره ریستاد انرژی نروژ در جدیدترین پژوهش و تحقیق خود اعلام کرد: منابع نفتی بالقوه جهان در نتیجه کاهش بودجه اکتشاف که ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده، با افت چشمگیر 280 میلیارد بشکه ای روبرو شده است.

بر اساس این گزارش میزان منابع نفتی قابل استحصال و برداشت جهان هم اکنون تقریبا به 1.9 تریلیون بشکه رسیده است که این رقم یک افت 282 میلیارد بشکه ای معادل 13 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد. موسسه ریستاد بر این باور است که با توجه به سقوط قیمت نفت در اوایل سال 2020 میلادی و در پی آن کاهش شدید سرمایه گذاری تولیدکنندگان نفت در پروژه های بالادستی به خاطر شیوع ویروس کرونا، اکتشافات آتی در مناطق دورافتاده و اکتشافات نفتی پرهزینه در مناطق خارج از خاورمیانه به شدت لطمه خواهد خورد.

رئیس بخش تجزیه و تحلیل موسسه ریستاد انرژی در این باره گفت: کشورهای غیر عضو اوپک بیشترین سهم را در کاهش منابع نفتی قابل استحصال جهان دارند به طوری که بیش از 260 میلیارد بشکه از ذخایر نفتی غیر قابل برداشت و استحصال آنها همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند. در آمریکا، کاهش فعالیت های بالادستی در میادین شیل نفت، کاهش حفاری را خلیج مکزیک موجب خواهد شد تا 50 میلیارد بشکه از ذخایر نفتی همچنان غیرقابل برداشت شود. 

کانادا و ونزوئلا نیز با توجه به هزینه های سنگین برداشت و استحصال نفت، با کاهش 14 و 21 میلیارد بشکه ای منابع نفتی قابل استحصال روبرو هستند. میزان ذخایر نفتی قابل برداشت روسیه به خصوص در مناطق نزدیک به قطب شمال نیز با افت 31 میلیارد بشکه ای روبرو شده است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان