تحلیلگران اقتصادی: شیوع کرونا در آسیا موجب افزایش تورم آمریکا خواهد شد


تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که موج جدید شیوع ویروس کرونا در کشورهای بزرگ صنعتی آسیا می تواند به ضرر زنجیره جهانی عرضه و تولید باشد و در نهایت موجب افزایش تورم در اقتصاد آمریکا شود.

به گزارش سی ان بی سی، ریچارد مارتین مدیر عامل موسسه تجاری IMA Asia گفت: موج جدید ویروس کرونا در کشورهای صنعتی و بزرگ آسیایی می تواند به ضرر زنجیره جهانی عرضه و تولید باشد و این مساله در نهایت فشارهای تورمی در آمریکا را افزایش خواهد داد.

ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ویتنام از جمله اقتصادهای صنعتی آسیایی هستند که با موج جدید شیوع ویروس کرونا روبرو شده اند. تولیدات این کشورها به بازارهای جهانی به خصوص آمریکا صادر می شود. در حالی که تقاضا برای کالاهای تولیدی این کشورها از سوی آمریکا و چین به سرعت رو به افزایش است، تدابیر قرنطینه ای جدیدی در کشورهای صنعتی آسیایی برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ و اجرا شده است.

مارتین افزود: تعطیلی کارخانه های صنعتی در آسیا می تواند در نهایت به ضرر زنجیره تولید و عرضه باشد و نرخ تورم آمریکا را به شدت افزایش دهد.

مقام های ویتنامی 4 پارک صنعتی در شمال این کشور را به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل کرده اند.

سرمایه گذاران بین المللی به شدت نگران افزایش سریع تورم در آمریکا هستند و این مساله زمینه لازم برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را فراهم خواهد کرد.

شاخص قیمت مصرف کننده در امریکا در ماه آوریل بیش از 4.2 درصد افزایش یافت که این بیشترین افزایش از سپتامبر 2008 به شمار می رود.

مقام های فدرال رزرو آمریکا بر این باورند که افزایش نرخ تورم طی ماه های اخیر یک روند کاملا موقتی است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان