تحلیلگر انرژی: 100 میلیارد دلار پروژه پتروشیمی در خاورمیانه به تعویق خواهد افتاد


 

یک تحلیلگر برجسته مسائل انرژی بر این باور است که تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در خاورمیانه و شمال آفریقا با چالش های بزرگی برای تکمیل 100 میلیارد دلار پروژه های سرمایه گذاری خود طی 4 سال آینده روبرو خواهند شد.

به گزارش پلاتس، مصطفی اوچی تحلیلگر انرژی در وبیناری که توسط شرکت عرب پترولیوم اینوستمنت برگزار شد، در اظهاراتی تاکید کرد: شرکتهای پتروشیمی در خاورمیانه و شمال آفریقا طی 4 سال آینده برای تکمیل 100 میلیارد دلار از پروژه های خود با چالش های بزرگ و مهمی روبرو خواهند شد و احتمالا این پروژه ها به تاخیر خواهد افتاد.

بر اساس این گزارش بخش پتروشیمی خاورمیانه و شمال آفریقا قصد دارد در محدوده زمانی 2020 تا 2024 میلادی بیش از 95 میلیارد دلار در پروژه های جدید سرمایه گذاری کند. 

اوچی افزود: اگر به الگوی تامین مالی پروژه های پتروشیمی نگاه کنیم، حدود 50 درصد تامین مالی پروژه ها توسط بخش خصوصی انجام می شود. استراتژی کاملا روشن و واضح است: برای کسب ارزش بیشتر در بازارهای پایین دستی، در مقایسه با کاری که در گذشته انجام شده است، بخش بیشتری از محصولات و مواد پتروشیمی باید صادر شود مثل متانول.

این تحلیلگر مسائل انرژی تاکید کرد: در شرایط کنونی مشخص نیست که آیا چنین سرمایه گذاری هنگفتی در بخش پتروشیمی خاورمیانه و شمال آفریقا، از نظر تجاری توجیه پذیر هست یا نه. این منطقه به هیچ وجه همگن نیست و یک ساختار باثبات در صنعت پتروشیمی ندارد. اجرای بیش از 60 درصد این پروژه ها با چالش های جدی روبرو است. 

شرکت عرب پترولیوم اینوستمنت پیش بینی کرده است که تنها 37 درصد پروژه های پتروشیمی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا احتمالا تا سال 2024 میلادی نهایی و به بهره برداری خواهد رسید. مصر ایران و عربستان سعودی 3 کشور برتر در منطقه از نظر سرمایه گذاری متعهد شده در بخش پتروشیمی به شمار می روند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان