رئیس بانک مرکزی اروپا: الان زمان مناسبی برای افزایش نرخ بهره نیست


رئیس بانک مرکزی اروپا با افزایش نرخ بهره در شرایط کنونی در منطقه یورو مخالفت کرده است.

به گزارش رویترز، کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در اظهاراتی گفت: همان طور که در پایان نشست 10 ژوئن بانک مرکزی اروپا اعلام کردم، هنوز زمان مناسب برای افزایش نرخ بهره فرانرسیده است. بنابر این ما در شرایط کنونی، سیاست های فعلی پولی و نرخ بهره را حفظ خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش وی افزود: منطقه یورو و ایالات متحده از نظر شرایط اقتصادی و تورم در وضعیت های کاملا متفاوتی قرار دارند و مقایسه این دو اقتصاد به خصوص از نظر فشارهای تورمی کار درستی نیست.

لاگارد اظهار داشت: چشم انداز تورم در منطقه یورو و آمریکا با یکدیگر کاملا متفاوت است، در شرایطی که آمریکا با بهبود شرایط مقابله با بحران کرونا، اجازه بازگشایی فعالیت های اقتصادی را داده است، قیمت ها به سرعت افزایش یافته و مقام های فدرال رزرو مذاکره درباره افزایش نرخ بهره و پایان دادن به برنامه خرید اوراق قرضه را آغاز کرده اند.

این اقدام فدرال رزرو آمریکا برخی گمانه زنی ها درباره احتمال اتخاذ سیاست های مشابه پولی و نرخ بهره در سراسر جهان را ایجاد کرده ولی رئیس بانک مرکزی اروپا این گمانه زنی ها را رد کرده است.

لاگارد گفت: نمی توان شرایط اقتصادی و تورم در آمریکا و منطقه یورو را با یکدیگر مقایسه کرد. رونق اقتصادی آمریکا خیلی جلوتر از منطقه یورو است. مقایسه اقتصادی دو کشور که شرایط کاملا متفاوتی دارند، از نظر منطقی درست نیست.

وی افزود: شاید افزایش تورم در اقتصاد آمریکا تاثیرات و تبعاتی برای اقتصاد جهانی و منطقه یورو نیز به همراه داشته باشد ولی این تاثیرات بر اقتصاد و تورم منطقه یورو متعادل خواهد بود.

وی پیش بینی کرد: اجرای بسته محرک پولی و مالی در آمریکا، احتمالا موجب افزایش 0.15 درصدی تورم و افزایش 0.3 درصدی رشد اقتصادی منطقه یورو طی سال های 2021 تا 2023 خواهد شد.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان