پایان دادن خرید اوراق قرضه و افزایش سریع نرخ بهره در دستور کار بانک مرکزی اروپا


9 منبع آگاه و نزدیک به بانک مرکزی اروپا از تمایل سیاستگذاران پولی منطقه یورو برای پایان دادن به خرید اوراق قرضه و افزایش زودتر از موعد نرخ بهره خبر می دهند.

در حالی که بانک مرکزی اروپا برنامه های انبساطی پولی را با کندترین روند ممکن حذف می کند ولی افزایش تورم فشار زیادی را به سیاستگذاران وارد کرده است تا حمایت های غیرمتعارف و کم سابقه پولی را متوقف و حذف کنند.

منابع آگاه فاش کردند: بزرگترین مانع برای حذف سیاست های پولی انبساطی بانک مرکزی اروپا این بوده است که پیش بینی های بلندمدت پیش از این نشان می داد تورم به کمتر از هدف تعیین شده 2 درصدی رسیده است ولی برآوردهای جدید حاکی است تورم 2024 میلادی حتی فراتر از هدف تعیین شده بانک مرکزی اروپا است.

اعضای شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا بارها از این بانک به خاطر ارزیابی و برآورد غیرواقعی از تورم انتقاد کرده است، نرخی که ماه گذشته به بیش از 7.5 درصد رسیده است.

نشست آتی بانک مرکزی اروپا قرار است 9 ژوئن برگزار شود و هنوز هیچ پیشنهاد سیاستی روی میز وجود ندارد.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا روز جمعه در اظهاراتی گفت، خریداری اوراق قرضه باید در سه ماه سوم امسال پایان یابد و احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری وجود دارد.

تقریبا همه منابع آگاه گفته اند که بانک مرکزی اروپا احتمالا امسال 2 بار نرخ بهره را افزایش خواهد یافت و برخی نیز پیش بینی کرده اند که بانک مرکزی اروپا امسال 3 بار بهره را بالا خواهد برد.

به اعتقاد برخی سیاستگذاران نرخ بهره اروپا تا پایان امسال به یک تا 1.25 درصد خواهد رسید که 150 تا 175 واحد پایه از نرخ های کنونی بالاتر است.

بانک مرکزی اروپا آخرین بار در سال 2011 در آستانه بحران بدهی منطقه یورو نرخ بهره را افزایش داد که این بزرگترین اشتباه سیاستی این بانک تاکنون به شمار می رود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان