نظرسنجی رویترز نشان داد: بانک مرکزی اروپا سیاست های انبساطی پولی را تغییر نخواهد داد


تازه ترین نظرسنجی رویترز از تحلیلگران اقتصادی نشان می دهد بانک مرکزی اروپا برنامه خرید دارایی ها و اوراق قرضه را در شرایط کنونی تغییر نخواهد داد.

به گزارش رویترز، در حالی که ریسک تورم در منطقه یورو به شدت رو به افزایش است ولی تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد بانک مرکزی اروپا در نشست 10 ژوئن خود سیاست های پولی انبساطی را تغییر نخواهد داد.

بر اساس این گزارش بهبود رشد و رونق اقتصادی و افزایش فشارهای تورمی در منطقه یورو موجب شده تا بسیاری از تحلیلگران اقتصادی خواستار تجدیدنظر بانک مرکزی اروپا در سیاست های انبساطی پولی و خرید اوراق قرضه و دارایی ها شوند ولی برخی اعضای بانک مرکزی اروپا گفته اند که بعید است در نشست 10 ژوئن درباره کاهش خرید اوراق قرضه و دارایی ها تصمیم گیری شود.

حدود 90 درصد تحلیلگران اقتصادی شرکت کننده در نظرسنجی گفته اند که بانک مرکزی اروپا در نشست آتی خود برنامه خرید اوراق قرضه را تغییر نخواهد داد.

برخی تحلیلگران معتقدند که شرایط اقتصادی منطقه یورو هنوز به شدت شکننده است و نمی توان با اطمینان گفت که اقتصاد اروپا به طور کامل از تبعات منفی بحران کرونا رهایی یافته است.

اکثر تحلیلگران اقتصادی گفته اند که بانک مرکزی اروپا احتمالا طی ماه های آینده برنامه خرید اوراق قرضه و دارایی ها را کاهش خواهد داد.

31 نفر از 36 تحلیلگر اقتصادی شرکت کننده در این نظرسنجی نیز گفته اند که خطر فشارهای تورمی در منطقه یورو طی یک سال آینده بیشتر خواهد شد.

البته برخی مقام های ارشد بانک مرکزی اروپا بر این باورند که افزایش فشارهای تورمی در شرایط کنونی کاملا موقتی است.

نظرسنجی همچنین نشان می دهد نرخ تورم منطقه یورو امسال به بیش از 1.8 درصد خواهد رسید.

نرخ تورم منطقه یورو طی ماه گذشته به 2 درصد رسیده است، این رقم در ماه آوریل به 1.6 درصد رسیده بود. افزایش هزینه های انرژی بیشترین نقش را در افزایش نرخ تورم داشته است. هزینه های انرژی با سریعترین رشد از اواخر 2018 روبرو شده است.

بانک مرکزی اروپا همواره سعی کرده است نرخ تورم را زیر 2 درصد نگه دارد. برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که با توجه به بهبود شرایط رشد و رونق پس از بحران کرونا، نرخ تورم منطقه یورو احتمالا به زودی به 2.5 درصد خواهد رسید.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان