تحلیل کارشناسان از سیاست های تجاری آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن


تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا متعهد به همکاری با متحدان نزدیک واشنگتن برای مقابله با چین در عرصه تجارت بین المللی خواهد بود.

به گزارش رویترز، تحلیلگران معتقدند جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا علاوه بر همکاری با متحدان نزدیک آمریکا برای مقابله با چین در عرصه تجارت بین المللی، بعید است که تعرفه های اعمال شده توسط دولت ترامپ علیه واردات فولاد آلومینیوم و سایر کالاها از چین و اتحادیه اروپا را لغو کند.

بر اساس این گزارش نسیم فوسل کنسول تجاری سابق آمریکا در کمیته مالی مجلس سنا در این باره گفت: بایدن هیچ عجله ای برای لغو تعرفه های اعمال شده علیه کالاهای چینی و اروپایی نخواهد داشت. 

بایدن که پس از چند روز شمارش آرا از سوی برخی رسانه های خبری جهان به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا معرفی شده با حمایت اتحادیه های تجاری مهم ایالات متحده توانسته است به این پیروزی دست یابد. 

احتمالا بایدن با فشار زیادی از سوی اتحادیه های تجاری روبرو خواهد شد تا از صنایع آسیب پذیر آمریکا مثل فولاد و آلومینیوم حمایت کند. سیاست های تجاری ترامپ به شدت به ضرر برخی صنایع آمریکا بوده است. 

مهمترین اولویت بایدن احیای اقتصادی است که به شدت تحت تاثیر بحران ویروس کرونا قرار داشته است. با انتخاب بایدن شانس دستیابی به توافق بر سر بسته محرک اقتصادی و مالی ویروس کرونا بیشتر شده است. 

مشاوران بایدن می گویند او به دنبال پایان دادن به جنگ های تجاری مصنوعی و ساختگی با اروپا است و پیش از تصمیم گیری درباره آینده تعرفه های آمریکا علیه کالاهای چینی، با متحدان واشنگتن مشورت خواهد کرد تا یک اهرم فشار جمعی را علیه چین بدست آورد. 

مقام های سابق تجاری اوباما و ترامپ بر این باورند که جو بایدن برای لغو تعرفه های تجاری علیه کالاهای چینی، احتمالا خواستار امتیازاتی مشابه درخواست های ترامپ از پکن خواهد شد: ممنوعیت یارانه های گسترده به شرکتهای دولتی، پایان دادن به سیاستی که شرکتهای آمریکایی را مجبور به انتقال فناوری به شرکتهای چینی می کند، و باز کردن بازارهای خدمات دیجیتال به روی شرکتهای آمریکایی.  

جیمیسون گریر رئیس پیشین کارکنان دفتر نمایندگی تجاری آمریکا در این باره گفت: همه روسای جمهور آمریکا این اولویت ها را در دستور کار خود دارند ولی دستیابی به این اهداف واقعا مشکل است. 

یک مقام سابق دیگر آمریکایی نیز گفت: دولت بایدن نسبت به ترامپ در زمینه مسائل تجاری، قابل پیش بینی تر است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان