افت 10 درصدی اقتصاد آلمان در سه ماه دوم 2020


آژانس فدرال آمار آلمان در تازه ترین گزارش خود از کاهش 10.1 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه دوم 2020 میلادی به خاطر شیوع ویروس کرونا خبر داده است.

به گزارش رویترز، آمارهای رسمی نشان می دهد اجرای تدابیر قرنطینه ای موجب شده است تا اقتصاد آلمان در سه ماه دوم 2020 بیش از 10.1 درصد کوچک شود. آژانس فدرال آمار آلمان افت شدید تولید ناخالص داخلی این کشور را “تاریخی” ارزیابی کرده و گفته است که این میزان افت بیشتر از کاهش رشد اقتصادی در بحران مالی 2008 میلادی بوده است.

پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان پیش از این هشدار داده بود که شیوع ویروس کرونا می تواند بزرگترین اقتصاد اروپا را با بدترین رکود پس از جنگ جهانی دوم روبرو کند و به ده سال رشد اقتصادی درخشان این کشور پایان دهد.

تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که اقتصاد آلمان در سه ماه دوم امسال با افت 9 درصدی روبرو شود.موسسه آمار آلمان افزود: تلاش ها برای مهار ویروس کرونا موجب کاهش صادرات و واردات شده ولی هزینه های دولت در این مدت افزایش داشته است. 

اقتصاد آلمان در سه ماه نخست 2020 میلادی نیز با افت 2 درصدی روبرو شده است. برخی اقتصاددانان هشدار می دهند که بسته های محرک پولی و مالی دولت آلمان به تنهایی برای بازگرداندن رونق به بخش صنعت کافی نیست چرا که این بخش به شدت به تقاضای خارجی وابسته است و اجرای محرک های پولی و مالی تنها به نفع بخش خدمات و ساخت و ساز خواهد بود.

پیش بینی می شود اقتصاد آلمان در سال 2020 به طور کلی با افت 6.3 درصدی روبرو خواهد شد و در سال 2021 میلادی با رشد 5.2 درصدی مواجه می شود.آمارهای رسمی نشان می دهد تولید خودرو در آلمان در شش ماه نخست امسال بیش از 40 درصد کاهش داشته و به پایین ترین سطح خود در 45 سال اخیر رسیده است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان