گروه بین المللی مطالعات مس در تازه ترین گزارش خود از کمبود مس در بازارهای جهانی تا اول ژوئن خبر داده است.به گزارش پلاتس، گروه بین المللی مطالعات مس اعلام کرد: بازار جهانی مس تصفیه شده تا ژوئن 2020 میلادی با کمبود 235 هزار تن عرضه روبرو شده است، این در حالی است که بازار جهانی مس در سه ماه نخست امسال با مازاد 130 هزار تن عرضه مواجه شده بود.

بر اساس این گزارش آمارهای منتشر شده از سوی گروه بین المللی مطالعات مس حاکی است مصرف جهانی مس تصفیه شده در ماه ژوئن به بیش از 2.25 میلیون تن رسیده است این رقم در ماه می به 2.09 میلیون تن رسیده بود. با این حال تولید جهانی بدون تغییر بوده و به 2.06 میلیون تن رسیده است.

این گزارش افزود: مصرف جهانی مس تصفیه شده در شش ماه نخست 2020 میلادی به 12.1 میلیون تن رسیده که نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نداشته است. شیوع ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر فعالیت های اقتصادی و صنعتی جهان همچنان فشار زیادی بر تقاضا و مصرف جهانی مس وارد کرده است. 

گروه بین المللی مطالعات مس افزود: افزایش مصرف در بازار چین تاثیر مهمی در برقراری ثبات تقاضای بازار جهانی مس داشته است. تقاضای مس تصفیه شده در چین با 31 درصد افزایش در شش ماه نخست 2020 روبرو شده است. 

این در حالی است که مصرف مس تصفیه شده در ژاپن در این مدت 12 درصد اتحادیه اروپا 10 درصد آمریکا 4.5 درصد و آسیا به غیر از چین 8 درصد کاهش داشته است. 

تولید جهانی مس از معادن نیز در شش ماه نخست امسال با یک درصد کاهش روبرو شده و به 9.8 میلیون تن رسیده است. 

تولید مس در معادن پرو طی ماه های می و آوریل با افت شدید 38 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده است. شیوع ویروس کرونا و شرایط آب و هوایی بیشترین تاثیر منفی را بر تولید مس داشته است. تولید مس این کشور در ماه ژوئن نیز 9 درصد کاهش یافت. 

تولید مس شیلی بزرگترین تولید کننده جهان با رشد 2.6 درصدی روبرو شده است.  تولید اندونزی در شش ماه نخست امسال نیز با رشد 18 درصدی همراه شده است. 

تولید مس در کشورهای استرالیا کانادا مکزیک مغولستان و آمریکا نیز تا ماه ژوئن امسال کاهش داشته است.

در شش ماه نخست 2020 میلادی تولید جهانی مس تصفیه شده با یک درصد افزایش نسبت به پارسال به 11.9 میلیون تن رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان