سناریوی جدید تقاضای جهانی نفت در پی شیوع مجدد ویروس کرونا


تازه ترین سناریو نشان می دهد شیوع موج دوم ویروس کرونا می تواند یک چالش بزرگ و مهم برای تقاضای جهانی نفت باشد.به گزارش اویل پرایس، موسسه تحقیقاتی ریستاد انرژی در تازه ترین تحلیل خود اعلام کرد: در حالی که اروپا بخشی از فعالیت های اقتصادی خود را بازگشایی کرده و این مساله موجب افزایش تقاضای نفت شده است ولی افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای بزرگ مصرف کننده نفت از جمله آمریکا برزیل و هند می تواند این افزایش تقاضا را جبران کند و موجب افت تقاضای جهانی نفت شود.

بر اساس این گزارش موج دوم شیوع ویروس کرونا موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان انرژی شده است. موسس ریستاد انرژی پیش بینی کرده است که در بدترین سناریوی ممکن تقاضای جهانی نفت تا پایان سال 2020 میلادی بیش از 3.7 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. 

این موسسه تحقیقاتی افزود: حتی اگر شیوع موج دوم ویروس کرونا موجب قرنطینه کامل کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی شود، تقاضای نفت به اندازه افت شدید آوریل کاهش نخواهد یافت. به نظر می رسد کشورهای مختلف جهان اکنون اطلاعات بهتری برای مقابله با تبعات ویروس کرونا دارند و هرگونه قرنطینه ای، کاملا هدفمند خواهد بود.

موسسه ریستاد انرژی انتظار دارد که تقاضای جهانی نفت در ماه جولای به طور متوسط به 90.2 میلیون بشکه در روز برسد، این رقم در ماه اوت سپتامبر و اکتبر به 90.6 میلیون بشکه خواهد رسید و در نوامبر به 93 میلیون و در دسامبر نیز به 94.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این در حالی است که تقاضای جهانی نفت سال گذشته به بیش از 99 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

موسسه ریستاد انرژی پیش بینی می کند که موج دوم شیوع ویروس کرونا تا فوریه 2021 میلادی ادامه خواهد داشت. این موسسه برآورد کرده است که تقاضای جهانی نفت در سال 2020 به طور میانگین به 89.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم برای سال 2021 میلادی نیز به 97.1 میلیون بشکه می رسد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان