پیش بینی گلدمن ساکس از رونق بازار جهانی کامودیتی ها


در حالی که قیمت جهانی مس برای نخستین بار در 7 سال اخیر به بیش از 8000 دلار در هر تن رسیده است بانک گلدمن ساکس پیش بینی می کند که بازار کامودیتی در آغاز یک یک روند صعودی بلندمدت قرار دارد.به گزارش بلومبرگ، قیمت جهانی هر تن مس برای نخستین بار در 7 سال اخیر به بیش از 8000 دلار رسیده است. 

بانک گلدمن ساکس و موسسه مالی بلک راک پیش بینی کرده اند که بازار کامودیتی ها به خاطر رشد و رونق تقاضا در آغاز یک روند صعودی بلندمدت (سوپر سیکل) قرار دارد.

بازار کامودیتی ها شاهد سریع ترین و شارپ ترین رشد در یک دهه اخیر بوده و یکی از مهمترین علل آن رشد تقاضای چین برای کامودیتی ها و کمبود عرضه است. لغو بخشی از تدابیر قرنطینه ای در چین موجب شده تا قیمت مس نسبت به مارس بیش از 80 درصد افزایش داشته باشد.

انتظارات درباره افت ارزش دلار آمریکا و نقش مس در فناوری سبز و پاک نیز عامل مهمی برای افزایش قیمت این فلز راهبردی بوده است. برخی تحلیلگران و سرمایه گذاران شرایط فعلی را با دهه 2000 میلادی مقایسه می کنند که رشد چشمگیر تقاضای چین موجب افزایش فزاینده قیمت کامودیتی ها شد. 

به اعتقاد تحلیلگران گلدمن ساکس، سرمایه گذاری کشورهای مختلف در انرژی های تجدیدپذیر، کاهش ارزش دلار و رشد تقاضا در بازارهای نوظهور و در حال توسعه عوامل مهم رشد قیمت کامودیتی ها به خصوص مس بوده است. 

تحلیلگران موسسه مالی بلک راک نیز معتقدند که قیمت مس در این روند صعودی جدید، رکوردهای جدیدی را ثبت خواهد کرد. 

موفقیت چین در کنترل و مهار نسبی ویروس کرونا و تولید واکسن موجب افزایش امیدواری ها نسبت به اقتصاد جهانی و رشد تقاضای فلزات صنعتی شده است. 

به نظر می رسد در کوتاه مدت مهمترین عامل موثر بر افزایش قیمت مس، محدود بودن عرضه و رشد چشمگیر تقاضا خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان