بهبود چشم انداز اقتصادی جهان به خاطر تولید واکسن کرونا


سازمان توسعه و همکاری اقتصادی OECD در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که چشم انداز اقتصاد جهانی علی رغم موج دوم ویروس کرونا بهبود یافته است.به گزارش رویترز، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام کرد: گرچه موج دوم ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان گسترش یافته است ولی امیدواری های مربوط به تولید واکسن و رونق اقتصادی چین موجب بهبود چشم انداز اقتصادی جهان شده است.

بر اساس این گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پیش بینی کرد اقتصاد جهان در سال آینده با رشد 4.2 درصدی روبرو خواهد شد و این رقم در سال 2022 به 3.7 درصد خواهد رسید. اقتصاد جهانی امسال نیز با افت 4.2 درصدی روبرو می شود.

این سازمان در گزارش قبلی خود در ماه سپتامبر پس از شیوع موج دوم کرونا پیش بینی کرده بود که اقتصاد جهانی امسال با افت 4.5 درصدی مواجه می شود و در سال 2021 میلادی رشد اقتصادی جها به 5 درصد خواهد رسید. 

Laurence Boone  اقتصاددان ارشد سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بر این باور است که هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا رشد و رونق اقتصادی جهان به روند باثبات بازگردد. 

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پیش بینی کرده است که تولید ناخالص داخلی جهان تا پایان 2021 میلادی به سطح قبل از بحران کرونا باز خواهد گشت که مهمترین عامل موثر در این روند رونق اقتصادی چین خواهد بود. ولی پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورها در سال 2022 هنوز 5 درصد کمتر از وضعیت قبل از شیوع کرونا خواهد بود. 

چین تنها کشوری است که امسال با رشد اقتصادی مثبت روبرو خواهد شد و می تواند به رشد 1.8 درصدی برسد. رشد اقتصادی این کشور در سال 2021 به بیش از 8 درصد خواهد رسید و این رقم در سال 2022 میلادی نیز به 4.9 درصد می رسد.

اقتصاد آمریکا نیز پس از افت 3.7 درصدی در سال 2020 میلادی، طی سال آینده با رشد 3.2 درصدی روبرو می شود و در سال 2022 میلادی نیز رشد 3.5 درصدی را ثبت خواهد کرد. 

اقتصاد منطقه یورو نیز امسال 7.5 درصد افت خواهد کرد و در سال 2021 با رشد 3.6 درصدی و در سال 2022 نیز با رشد 3.3 درصدی روبرو خواهد شد. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان