افزایش ارزش یورو و کاهش تورم :مهمترین چالش های بانک مرکزی اروپا


نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا در شرایطی برگزار می شود که برای نخستین بار از سال 2016 میلادی ، ارزش یورو با افزایش روبرو شده و نرخ تورم منطقه یورو منفی شده است.به گزارش رویترز، افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در اروپا نیز موجب تشدید نگرانی ها شده است. بعید به نظر می رسد که بانک مرکزی اروپا در نشست پنجشنبه سیاست های پولی خود را تغییر دهد زیرا این بانک پیش از این برای کاهش تبعات منفی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد منطقه یورو اقدامات زیادی را انجام داده است.

ولی فشارها بر بانک مرکزی اروپا به شدت رو به افزایش است. در اینجا چند سئوال اساسی وجود دارد:بانک مرکزی اروپا تا چه حد قصد دارد سیاست های انبساطی پولی را ادامه دهد؟ 

نرخ تورم منفی در ماه اوت یک چالش بزرگ به شمار می رود. نرخ تورم سالیانه منطقه یورو در ماه اوت به منفی 0.2 درصد رسید این رقم در ماه جولای به 0.4 درصد رسیده بود. این مساله نشانگر عمیق ترین رکود اقتصادی اروپا است که می تواند تاثیر بیشتری بر قیمت های مصرف کننده داشته باشد.

گرچه اظهارات مقام های بانک مرکزی اروپا نشان می دهد که ظاهرا عجله ای برای اجرای سیاست های محرک پولی بیشتر وجود ندارد ولی افزایش ارزش یورو و کاهش تورم این انتظارات را بیشتر کرده است که بانک مرکزی اروپا در نشست دسامبر برنامه خرید دارایی ها را گسترش خواهد داد.

مساله مهم دیگر افزایش ارزش یورو است. 

اظهارات کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا درباره افزایش سریع ارزش یورو بسیار مهم خواهد بود. ارزش یورو در برابر دلار برای نخستین بار از سال 2018 طی هفته گذشته به 1.20 رسید. ارزش یورو در برابر دلار از نشست جولای تاکنون 4 درصد رشد داشته است.

بی شک افزایش ارزش یورو در برابر دلار تاثیر زیادی بر کاهش نرخ تورم داشته و احتمالا بانک مرکزی اروپا در این خصوص دخالت خواهد کرد.

مساله سوم این است که آیا بانک مرکزی اروپا از برنامه خرید اضطراری اوراق قرضه به طور کامل استفاده خواهد کرد؟

افزایش ارزش یورو و کاهش تورم، این بحث را در بین سیاستگذاران پولی اروپا به وجود آورده است که آیا باید از برنامه 1.35 تریلیون یورویی خرید اوراق قرضه به طور کامل استفاده کنند؟ 

متن مذاکرات نشست جولای نشان می دهد که برخی مقام های ارشد بانک مرکزی اروپا مخالف این ایده هستند. 

برخی اقتصاددانان بر این باورند که بانک مرکزی اروپا تا پایان امسال برنامه خرید اوراق قرضه را 500 میلیارد یوروی دیگر افزایش می دهد.

مساله چهارم این است که چشم انداز اقتصادی اروپا از دیدگاه بانک مرکزی چگونه است؟

چشم انداز اقتصادی منطقه یورو پنجشنبه از سوی بانک مرکزی اروپا منتشر می شود. باید دید آیا نرخ تورم پیش بینی شده برای منطقه یورو کمتر از برآوردهای قبلی است یا نه. 

بانک مرکزی اروپا در گزارش چشم انداز ژوئن پیش بینی کرد نرخ تورم در سه ماه سوم به 0.1 درصد و در سه ماه چهارم به صفر خواهد رسید.

مساله پنجم نیز این است که آیا تغییر راهبرد فدرال رزرو آمریکا تاثیری بر بانک مرکزی اروپا خواهد داشت؟

فدرال رزرو ماه گذشته یک تغییر سیاستی مهم را اعلام کرد. اکنون فدرال رزرو آمریکا میانگین تورم 2 درصدی را هدف اصلی خود قرار داده است.  این تغییر سیاست، برای بانک مرکزی اروپا تبعاتی خواهد داشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان