آژانس بین المللی انرژی: تقاضای نفت تا پایان سال 2022 از سطح قبل کرونا فراتر خواهد رفت


آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت تا پایان سال آینده از سطح قبل از پاندمی کرونا پیشی خواهد گرفت.

به گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی با رد پیش بینی های قبلی تحلیلگران که اعلام کرده بودند تقاضای جهانی نفت پیش از این به اوج خود رسیده است، تاکید کرد: تقاضای نفت تا پایان سال 2022 میلادی به بالاتر از سطح قبل از شیوع ویروس کرونا خواهد رسید.

بر اساس این گزارش آژانس بین المللی انرژی افزود: تقاضای جهانی نفت امسال روزانه 5.4 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و این رقم سال آینده نیز با رشد 3.1 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد و به 99.5 میلیون بشکه خواهد رسید.

تقاضای نفت در سال 2020 تحت تاثیر بحران کرونا و تدابیر قرنطینه ای در سراسر جهان با افت 8.6 میلیون بشکه در روز روبرو شده بود.

شرکت بریتیش پترولیوم پیش از این در تحلیلی اعلام کرده بود که تقاضای جهانی نفت قبلا به اوج خود رسیده و تقاضای نفت هرگز به سطح قبل از بحران کرونا بازنخواهد گشت.

ولی آژانس بین المللی انرژی با تئوری مطرح شده از سوی تحلیلگران بریتیش پترولیوم مخالفت کرده است.

آژانس افزود: طی سال های آینده تقاضا برای پلاستیک موجب تقویت فروش محصولات پتروشیمی خواهد شد ، در عین حال رونق بخش گردشگری و مسافرت نیز موجب افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

با این حال، افزایش محبوبیت دورکاری و رشد استفاده از خودروهای برقی فشار زیادی را بر تقاضای سوخت های فسیلی وارد خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی افزود: تامین تقاضای رو به رشد نفت جهان با مشکل حادی روبرو نخواهد شد زیرا تولید کشورهای عضو اوپک پلاس مثل عربستان با افزایش روبرو می شود و سایر کشورها مثل آمریکا کانادا و برزیل و نروژ نیز تولید خود را افزایش می دهند.

آژانس بر این باور است که اگر تحریم های ایران لغو شود، روزانه 1.4 میلیون بشکه نفت نیز وارد بازارهای بین المللی خواهد شد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان