برآورد رشد اقتصادی 4 درصدی ژاپن در سال مالی 2021


دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرده است که اقتصاد این کشور احتمالا در سال مالی 2021 و بر مبنای قیمت واقعی تعدیل شده حدود 4 درصد رشد خواهد داشت.دولت ژاپن در حالی پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی این کشور در سال مالی 2021 به 4 درصد خواهد رسید که این رقم نسبت به برآورد 3.4 درصدی در ماه جولای با افزایش روبرو شده است، آن هم در شرایطی که دولت ژاپن یک بسته محرک را اوایل ماه جاری تصویب کرده است.

رشد اقتصادی 4 درصدی سریعترین رشد از سال مالی 1990 است زمانی که اقتصاد ژاپن رشد 5.6 درصدی را ثبت کرد. 

با این حال، تازه ترین برآورد درباره رشد اقتصادی ژاپن نسبت به رشد اقتصادی 3.5 درصدی مورد انتظار اقتصاددانان خصوصی امیدوارانه و خوش بینانه است. 

اگر مصرف و صادرات بار دیگر به خاطر شیوع ویروس کرونا با کاهش روبرو شود، رشد اقتصادی ژاپن کمتر از پیش بینی دولت خواهد شد. 

دولت ژاپن قصد دارد تولید ناخالص داخلی را در سه ماه پایانی سال مالی 2021 به سطح ثبت شده در سه ماه پایانی 2019 افزایش دهد، یعنی پیش از شیوع ویروس کرونا، و ارزش تولید ناخالص داخلی بر مبنای سالیانه به بیش از 548 تریلیون ین برسد.

دولت ژاپن همچنین پیش بینی می کند که اقتصاد این کشور بر مبنای معیارهای اسمی با رشد 4.4 درصدی در سال مالی 2021 روبرو شود. 

برآورد رشد اقتصادی در پیش بینی درآمدهای مالیاتی سالیانه دولت منعکس خواهد شد. 

دولت ژاپن همچنین پیش بینی خود از رشد اقتصادی در سال مالی 2020 بر مبنای قیمت های واقعی را از منفی 4.5 درصد در ماه جولای به منفی 5.2 درصد کاهش داده است، آن هم پس از افزایش اخیر در موارد ابتلا به ویروس کرونا.

یک مقام رسمی کابینه ژاپن در این باره گفت: انتظار می رود روند رونق اقتصادی در زمستان امسال متعادل باشد، زیرا هزینه های صرف غذا و تفریح به خاطر توقف برنامه های ترویج و تبلیغ گردشگری از سوی دولت، با کاهش روبرو خواهد شد. 

بنابر این پیش بینی می شود ژاپن برای دومین سال متوالی با رشد اقتصادی منفی روبرو شود. روند افت و رکود اقتصادی ژاپن سریعترین روند پس از جنگ جهانی دوم خواهد بود و از رشد اقتصادی منفی 3.6 درصدی در سال مالی 2008 به خاطر بحران مالی جهانی نیز فراتر خواهد رفت.

دولت ژاپن انتظار دارد بسته محرک مالی 73.6 تریلیون ینی که 8 دسامبر تصویب شده است بتواند تولید ناخالص داخلی را در سال 2021 میلادی تا 2.5 درصد افزایش دهد. 

دولت ژاپن برآورد می کند که مصرف بخش خصوصی در سال مالی 2021 با رشد 3.9 درصدی روبرو خواهد شد، آن هم پس از افت 6 درصدی در سال قبل و سرمایه گذاری نیز پس از افت 8.1 درصدی در سال مالی 2020 با رشد 2.9 درصدی در سال مالی جدید روبرو خواهد شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان