آژانس بین المللی انرژی پیش بینی درباره تقاضای جهانی نفت را افزایش داد


آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره تقاضای جهانی نفت را افزایش داده است.به گزارش پلاتس، اژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: اقتصاد جهانی در سه ماه دوم 2020 با سرعت فراتر از انتظاری از تبعات منفی ناشی از بحران ویروس کرونا رهایی یافته است ولی هنوز این احتمال وجود دارد که موج دوم ویروس کرونا فشار زیادی را بر رشد و رونق اقتصادی جهان وارد کند. 

آژانس در گزارش ماهانه خود برآورد مربوط به تقاضای جهانی نفت در سال 2020 را 400 هزار بشکه در روز افزایش داده است. در حالی که آژانس ماه گذشته پیش بینی کرده بود که تقاضای جهانی نفت در سه ماه دوم امسال به خاطر بحران کرونا با افت 18 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد ولی در گزارش جدید خود این رقم را به 16.4 میلیون بشکه کاهش داده است.

آژانس بین المللی انرژی افزود: تقاضای جهانی نفت در سال 2020 به طور متوسط به 92.1 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که این رقم 7.9 میلیون بشکه کمتر از سال 2019 است. لغو قرنطینه موجب شده تا تقاضای نفت در چین و هند در ماه می به ترتیب با رشد 700 هزار و 1.1 میلیون بشکه در روز روبرو شود.

پیش بینی می شود تقاضای جهانی نفت در سال 2021 میلادی نیز با 5.3 میلیون بشکه افزایش به 97.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. ولی آژانس هشدار داده است که احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا می تواند فشار زیادی را بر تقاضای جهانی نفت طی ماه های آینده وارد کند.

آژانس بین المللی انرژی ضمن اشاره به تهدید ناشی از افت تقاضای آمریکا پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت در سه ماه سوم با 630 هزار بشکه کاهش به 94.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. 

آژانس همچنین پیش بینی خود درباره تقاضای نفت کشورهای برزیل، روسیه و عربستان سعودی را نیز کاهش داده است.این در حالی است که واحد تجزیه و تحلیل اس اند پی گلوبال پلاتس پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت امسال با 8.3 میلیون بشکه کاهش به 94.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. 

این رقم سال آینده به بیش از 101.2 میلیون بشکه در روز می رسد. در طرف عرضه نیز تولید جهانی نفت در ماه ژوئن به پایین ترین سطح خود در 9 سال اخیر رسیده است آن هم پس از آنکه عربستان سعودی یک میلیون بشکه دیگر از تولید خود را کاهش داد و تولید عراق و آمریکا نیز حدود 500 هزار بشکه کاهش یافت. 

به این ترتیب تولید جهانی نفت در ماه ژوئن به کمتر از 86.9 میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به سال قبل 13.4 میلیون بشکه کاهش داشته است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان