تاثیر توافق اخیر اوپک بر بازار های پتروشیمی


منابع آگاه بر این باورند که بازارهای پتروشیمی به طور عمده تحت تاثیر توافق اخیر اوپک پلاس برای کاهش سقف تولید نفت قرار نخواهد گرفت. به گزارش پلاتز، در حالی که کشورهای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان اخیرا توافق کردند تا سطح تولید نفت را به منظور برقراری ثبات در بازار کاهش دهند ولی منابع آگاه معتقدند که این تصمیم تاثیر چندانی بر بازار محصولات پتروشیمی نخواهد داشت چرا که کاهش تولید جهانی نفت تا اوایل ماه می اجرایی نخواهد شد و افت تقاضای این کالای اقتصادی به مراتب عمیق تر از میزان کاهش تولیدی است که از سوی اوپک پلاس اعلام شده است.
بر اساس توافق اعلام شده، 23 کشور عضو اتحاد اوپک پلاس قصد دارند طی ماه های می و ژوئن 9.7 میلیون بشکه از تولید روزانه نفت خود را کاهش دهند. دونالد ترامپ نیز در توئیتی اعلام کرد که انتظار می رفت اوپک پلاس حداقل 20 میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهد. برخی تحلیلگران نیز معتقدند که توافق اخیر اوپک پلاس تاثیر چندانی بر بازار نفت نخواهد داشت.
برخی منابع آگاه در صنعت پتروشیمی بر این باورند که کاهش تولید اوپک و پایین بودن حاشیه سود احتمالا موجب افزایش فشار بر قیمت محصولات پتروشیمی خواهد شد و این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که تقاضای جهانی برای نفت خام با افزایش مجدد روبرو شود. یک منبع آگاه در این باره گفت: توافق اخیر اوپک پلاس می تواند تاثیر مثبت بلندمدتی بر بازار جهانی نفت خام داشته باشد.
یک منبع آگاه در صنعت پلیمر نیز گفت: توافق اوپک پلاس کمتر از حد انتظارات و کمی ناامید کننده بود. ولی با اجرای این توافق، شاید سناریوی مثبتی برای قیمت نفت شکل بگیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان