اوپک پیش بینی درباره تقاضای جهانی نفت را کاهش داد


سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره تقاضای جهانی نفت در سال 2020 را کاهش داده است.به گزارش رویترز، اوپک پیش بینی کرده است که شیوع ویروس کرونا موجب افت بیشتر تقاضای جهانی نفت در سال 2020 نسبت به برآوردهای قبلی خواهد شد و شک و تردیدهای زیادی درباره بهبود تقاضا در سال آینده نیز وجود دارد.

بر اساس این گزارش اوپک پیش بینی کرد تقاضای جهانی نفت امسال با افت 9.06 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد. این رقم در گزارش ماه قبل اوپک 8.95 میلیون بشکه اعلام شده بود.قیمت نفت با شیوع ویروس کرونا و اعمال تدابیر قرنطینه ای در کشورهای مختلف با کاهش شدیدی روبرو شد. گرچه کاهش تدابیر قرنطینه ای در برخی کشورها موجب رشد نسبی تقاضا و قیمت انرژی شد ولی نگرانی نسبت به موج جدید شیوع این ویروس، فشار زیادی را بر تقاضا و قیمت نفت وارد کرده است.

اوپک افزود: تحولات قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی در شش ماه دوم 2020 میلادی به شدت تحت تاثیر نگرانی های موج دوم ویروس کرونا و افزایش ذخایر جهانی انرژی قرار خواهد داشت. اوپک پیش بینی کرده است که تقاضای جهانی نفت در سال 2021 با رشد 7 میلیون بشکه در روز روبرو می شود ولی این چشم انداز با نااطمینانی های زیادی به خاطر تاثیر منفی ویروس کرونا بر مصرف نفت همراه است.

اوپک افزود: بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که تقاضا برای سوخت هواپیما در سال 2021 میلادی با چالش های زیادی روبرو است و تقاضای بنزین نیز برای بازگشت به سطح 2019 میلادی با فشار زیادی مواجه می شود.

از سوی دیگر ذخایر جهانی انرژی نیز به خاطر افت تقاضا به شدت افزایش یافته است. ذخایر نفتی در کشورهای توسعه یافته در ماه ژوئن افزایش داشته و به 291.2 میلیون بشکه رسیده که بالاتر از میانگین 5 ساله است.اوپک و متحدانش برای برقراری ثبات در بازار نفت تصمیم گرفتند تا از ابتدای ماه می تولید خود را 9.7 میلیون بشکه در روز کاهش  دهند.اوپک پیش بینی کرده است که تقاضا برای نفت این سازمان در سال 2020 به طور متوسط به 23.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که نسبت به پیش بینی قبلی 400 هزار بشکه کاهش داشته است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان