پیش بینی اوپک از چشم انداز بازار جهانی نفت در سال 2021


اوپک در گزارش چشم انداز بازار جهانی نفت در سال 2021 پیش بینی کرده است که بخش های صنعتی و حمل و نقل بیشترین رشد تقاضای نفت را خواهند داشت.به گزارش پلاتس، گرچه بازار نفت سال 2020 را با رشد مستحکم تقاضا آغاز کرد ولی شیوع ویروس کرونا همه انتظارات و پیش بینی ها درباره بازار انرژی را نقش برآب کرد. با این حال تقاضای نفت در سه ماه سوم 2020 در پی اتخاذ سیاست های محرک مالی و پولی و کاهش تدابیر قرنطینه ای و محدودکننده در پایان سه ماه دوم 2020 بار دیگر با افزایش چشمگیری روبرو شد.

ولی این اواخر افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها موجب شده است تا رشد و رونق اقتصادی جهان به شدت شکننده شود. اکنون پیش بینی می شود رشد تولید ناخال داخلی جهان در سال 2020 به 4.2 درصد برسد.

پیش بینی اوپک این است که رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2021 نیز به 4.4 درصد خواهد رسید. این افزایش رشد بیشتر به خاطر بهبود اوضاع اقتصادی کشورهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص آسیا خواهد بود. 

به اعتقاد تحلیلگران انرژی ، بازار جهانی نفت در سال 2021 میلادی به شدت تحت تاثیر تحولات مربوط به ویروس کرونا، سیاست های دولت جدید آمریکا و مذاکرات برگزیت قرار خواهد داشت. امیدواری ها درباره قابل دسترس بودن ویروس کرونا تا شش ماه دوم 2021 تاثیر مثبت زیادی بر چشم انداز اقتصادی جهان داشته است. 

شیوع ویروس کرونا و قرنطینه تبعات بی سابقه ای برای تقاضای جهانی نفت داشته است. آمارها نشان می دهد تقاضای نفت در سال 2020 با افت شدید 9.8 میلیون بشکه در روز روبرو شده است. تقاضای نفت در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی با افت 5.5 میلیون بشکه ای همراه بوده است. تقاضای نفت کشورهای غیر عضو این سازمان نیز 4.3 میلیون بشکه در روز کاهش داشته است. البته تقاضای نفت در هند و چین در ماه های پایانی 2020 با افزایش روبرو شده است.

پیش بینی اوپک این است که تقاضای جهانی نفت در سال 2021 با رشد 5.9 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد. تقاضای نفت کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی 2.6 میلیون بشکه افزایش خواهد داشت و در کشورهای غیر عضو این سازمان نیز تقاضای نفت با رشد 3.3 میلیون بشکه ای روبرو می شود که بیشترین رشد مربوط به چین و هند خواهد بود.

گزارش اوپک نشان می دهد بخش های صنعتی و حمل و نقل با بیشترین رشد تقاضای نفت در سال 2021 روبرو خواهند شد. ولی همچنان نگرانی و نااطمینانی شدیدی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا وجود دارد. 

در طرف تولید و عرضه نیز رشد تولید کشورهای غیر اوپک در سال 2020 کمتر از انتظارات و برآوردها بود زیرا شیوع ویروس کرونا منجر به کاهش شدید تقاضا و قیمت شد. اوپک پلاس نیز تضمیم گرفت به منظور تثبیت بازار نفت و جلوگیری از ریزش بیشتر قیمتها، میزان تولید خود را 9.5 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

پیش بینی می شود تولید نفت کشورهای غیر اوپک با رشد 0.8 میلیون بشکه در روز روبرو شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان