اوپک بار دیگر پیش بینی تقاضای جهانی نفت را کاهش داد


سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در تازه ترین گزارش خود بار دیگر پیش بینی تقاضای جهانی نفت را کاهش داده است.به گزارش پلاتس، یک ماه پس از آنکه اوپک و متحدانش ، توافق کاهش تولید نفت را تا حدی تسهیل کردند، اکنون این سازمان پیش بینی خود درباره تقاضای جهانی نفت را به خاطر افت رشد اقتصادی کشورهای مختلف کاهش داده و پیش بینی کرده است که تولید نفت آمریکا کانادا و برزیل با افزایش روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش اوپک پیش بینی خود درباره تقاضای جهانی نفت در سال های 2020 و 2021 میلادی را به ترتیب 400 و 770 هزار بشکه در روز کاهش داده است. با این حال تولید نفت کشورهای غیر اوپک بیشتر از پیش بینی های قبلی افزایش خواهد یافت. رشد اقتصادی جهان نیز امسال به منفی 4.1 درصد خواهد رسید. 

این چشم انداز اوپک از شرایط بازار نفت، فشار زیادی را بر کشورهای تولید کننده وارد خواهد کرد تا بتوانند ثبات لازم را در بازار انرژی برقرار کنند.

توافق اوپک پلاس برای کاهش 9.7 میلیون بشکه ای تولید موجب شد تا قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس از ثبت پایین ترین ارقام در ماه آوریل در 21 سال اخیر، هم اکنون به محدوده 39 دلاری برسد.

البته اوپک پلاس تصمیم گرفته است تا کاهش تولید خود را از اوت تا پایان سال 2020 به 7.7 میلیون بشکه در روز برساند. 

گرچه میزان ذخایر نفت کشورهای توسعه یافته در ماه جولای با 4.5 میلیون بشکه کاهش به 3.231 میلیارد بشکه رسیده ولی این رقم هنوز 260 میلیون بشکه بیشتر از میانگین 5 ساله است.

اوپک پیش بینی درباره تقاضای جهانی برای نفت این سازمان در سال 2020 را به 22.61 میلیون بشکه در روز کاهش داده است که 750 هزار بشکه کمتر از پیش بینی ماه قبل است.

اوپک در ماه اوت به طور میانگین روزانه 24.05 میلیون بشکه نفت تولید کرده که نسبت به جولای 760 هزار بشکه رشد داشته است.

پیش بینی می شود تقاضای جهانی برای نفت اوپک در سال 2021 میلادی به طور متوسط به 28.15 میلیون بشکه در روز برسد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان