اوپک به دقت رویکرد بایدن در قبال تحریم های ایران را زیر نظر دارد


وزیر انرژی الجزایر تاکید کرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک به دقت رویکرد و راهبرد دولت جدید آمریکا در قبال تحریم های ایران و ونزوئلا را زیر نظر دارد.به گزارش پلاتس، عبدالمجید عطار وزیر انرژی الجزایر در مصاحبه ای تصریح کرد: توزیع واکسن کرونا و از سرگیری مسافرت های هوایی موجب تقویت قیمت نفت در کوتاه مدت تا 55 الی 60 دلار در هر بشکه خواهد شد.

بر اساس این گزارش وی در ادامه افزود: اوپک به دقت سیگنال های جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا درباره کاهش احتمالی تحریم های ایران و ونزوئلا را دنبال می کند.هرگونه کاهش احتمالی تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا می تواند موجب افزایش عرضه و تولید نفت در بازارهای جهانی شود و این مساله تلاش های اوپک پلاس برای برقراری تعادل در بازار نفت را با چالش جدیدی روبرو خواهد کرد، آن هم در شرایطی که رونق اقتصادی جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا هنوز شکننده است. 

وزیر انرژی الجزایر افزود: هفته های آینده برای بازار نفت بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. تصمیمات دولت بایدن درباره تحریم های ایران و ونزوئلا نقش مهمی در تحولات بازار نفت خواهد داشت.بایدن ابراز تمایل کرده است که توافق هسته ای با ایران را مجددا از سر بگیرد. با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای، تولید نفت ایران طی ماه ای اخیر به کمتر از 2 میلیون بشکه در روز رسیده است. 

پیش بینی پلاتس نشان می دهد که اگر دولت بایدن نخواهد سیاست های سختگیرانه تحریمی ترامپ را در قبال ایران دنبال کند، تولید نفت خام این کشور بین ژوئن و دسامبر 500 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. 

البته چشم انداز صنعت نفت ونزوئلا حتی با وجود کاهش تحریم ها، چندان امیدوارکننده نیست چرا که زیرساخت های صنعت نفت این کشور به شدت آسیب دیده و ونزوئلا حتی با کاهش تحریم های آمریکا نیز قادر به افزایش سریع تولید نفت نخواهد بود.تولید نفت ونزوئلا از 2.34 میلیون بشکه در روز در سال 2015 به کمتر از 500 هزار بشکه در روز در سال 2020 رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان