پیش بینی مهم اوپک درباره ذخایر جهانی نفت در سال 2021


سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در تازه ترین گزارش خود پیش بینی مهمی را درباره وضعیت ذخایر جهانی نفت در سال 2021 منتشر کرده است.

به گزارش پلاتس، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در اظهاراتی تاکید کرد: میزان ذخایر تجاری نفت کشورهای توسعه یافته و پیشرفته جهان تا سه ماه نخست 2021 میلادی کمی بیشتر از میانگین 5 ساله خواهد بود ولی تا پایان سال آینده میزان ذخایر نفتی این کشورها با کاهش روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش پیش بینی های اوپک درباره ذخایر جهانی نفت در سال 2021 میلادی بر اساس تازه ترین برآوردها از تقاضای جهانی نفت در سال 2020 منتشر شده است. 

بارکیندو افزود: جدیدترین پیش بینی ها نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در سال 2020 با افت 9.5 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد. تولید کشورهای غیراوپک نیز با افت 2.7 میلیون بشکه در روز مواجه خواهد بود. 

دبیر کل اوپک افزود: بنابر این، کار ما هنوز تمام نشده است. ما باید همکاری خود را ادامه دهیم تا این همکاری به نفع همه کشورهای تولیدکننده انرژی و در نهایت به نفع کل دنیا باشد. 

اوپک و متحدانش از جمله روسیه بارها اعلام کرده اند که قصد دارند ذخایر جهانی نفت را به میانگین 5 ساله خود برسانند و این هدف تنها از طریق کاهش دسته جمعی تولید نفت امکان پذیر خواهد بود.

اوپک پلاس پیش از این موافقت کرده بود تا تولید خود را از ماه می روزانه 9.7 میلیون بشکه کاهش دهد ولی این رقم از ماه اوت تا پایان امسال به 7.7 میلیون بشکه در روز رسیده است. 

پیش بینی می شود کاهش تولید اوپک پلاش از ژانویه 2021 تا آوریل 2022 میلادی به کمتر از 5.8 میلیون بشکه در روز خواهد  رسید.

اوپک در آخرین گزارش ماهیانه اش در 14 سپتامبر ، پیش بینی خود درباره تقاضای جهانی نفت در سال 2020 را 400 هزار بشکه نسبت به ماه اوت کاهش داده و تقاضای نفت در سال 2021 را نیز 770 هزار بشکه کاهش داده است. 

بارکیندو در ادامه ضمن هشدار نسبت به تبعات منفی شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر تقاضای جهانی نفت، گفت: یک خطر واقعی وجود دارد و آن افزایش مازاد عرضه در بازار است که می تواند ذخایر جهانی نفت را 1.3 میلیارد بشکه افزایش دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان