تحلیل پلاتس از عوامل موثر بر قیمت جهانی مس


تحلیلگران بین المللی بر این باورند که اخبار مربوط به کاهش تولید پرو، بسته کمک مالی کرونایی در آمریکا، توزیع واکسن کرونا و کاهش ارزش دلار می تواند عوامل مهم و موثری برای افزایش قیمت جهانی مس باشد.به گزارش پلاتس، قیمت جهانی مس در سال جدید میلادی نیز به روند صعودی خود ادامه داده است. قیمت هر تن مس در بازار فلزات لندن در روز 8 ژانویه به بیش از 8146 دلار رسید که بالاترین رکورد از فوریه 2013 میلادی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش افزایش تمایل سرمایه گذاران برای خرید مس در حالی است که اخباری درباره کاهش تولید در پرو منتشر شده است. از سوی دیگر تصویب بسته کمک کرونایی در کنگره آمریکا و تبدیل آن به قانون ، پیروزی دموکرات ها در تسلط بر مجلس سنا و امیدواری ها نسبت به توزیع واکسن کرونا در سراسر جهان که می تواند به نفع رشد و رونق اقتصادی در سال 2021 باشد، تاثیر مهمی بر رشد قیمت جهانی مس داشته است.

تحلیلگران اقتصادی همچنین معتقدند که کاهش ارزش دلار آمریکا نیز تمایل سرمایه گذاران برای خرید مس را افزایش داده است. ولی از سوی دیگر بازار جهانی مس با یک ریسک بزرگ روبرو است و آن احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در کشورهای مختلف و اتخاذ تدابیر محدودکننده و قرنطینه ای است. 

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد تقاضای مس چین در ماه نوامبر نسبت به سال قبل 7 درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود تقاضای مس تصفیه شده در چین در سال 2021 میلادی با رشد 1.6 درصدی روبرو شود، این رقم در سال 2020 نیز با رشد 9.4 درصدی روبرو شده بود.

پیش بینی می شود بازار جهانی مس تصفیه شده در سال 2021 میلادی با کمبود عرضه روبرو خواهد شد.واحد تحقیقات پلاتس پیش بینی می کند میانگین قیمت هر تن مس در سال 2021 به 6808 دلار خواهد رسید و این رقم در سال 2025 نیز به بیش از 7715 دلار می رسد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان