پیش بینی پلاتس: رشد تقاضای جهانی نفت در شش ماه دوم 2021


تازه ترین تحلیل و پیش بینی اس اند پی گلوبال پلاتس نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در شش ماه دوم 2021 میلادی افزایش خواهد یافت ولی به سطح قبل از آغاز بحران کرونا در سال 2019 نخواهد رسید.به گزارش پلاتس، شیوع ویروس کرونا تاثیر منفی زیادی بر تقاضای جهانی انرژی در بخش حمل و نقل به خصوص سوخت هواپیما داشته است.

کریس میدگلی تحلیلگر ارشد موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: تقاضای نفت در سال 2021 با رشد 6 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد ولی این رقم هنوز 2 میلیون بشکه کمتر از تقاضای 101.9 میلیون بشکه در روز در سال 2019 میلادی خواهد بود. طبقه متوسط جهان که موتور محرک تقاضای نفت است، همچنان با فشار ناشی از بحران کرونا و نابرابری ثروت و درآمد روبرو هستند. 

تحلیل پلاتس نشان می دهد تولید ناخالص داخلی جهان در شش ماه دوم 2021 میلادی با رشد سریع و چشمگیری روبرو خواهد شد. 

دستیابی به یک واکسن موثر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا نیز می تواند یک خبر مثبت و امیدوارکننده برای بازار جهانی انرژی و اقتصاد کشورهای مختلف باشد. 

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، چشم انداز بازار نفت در بلندمدت امیدوارکننده و مثبت خواهد بود ولی در کوتاه مدت ممکن است با توجه به موج دوم شیوع ویروس کرونا و تدابیر قرنطینه ای در آمریکا و اروپا ، تقاضای انرژی با کاهش روبرو شود. 

برآوردهای آماری نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در سال 2020 میلادی با افت 8.7 میلیون بشکه در روز روبرو شده که بیش از 3.1 میلیون بشکه آن مربوط به کاهش تقاضا برای سوخت هواپیما است. 

تحلیلگران انرژی بر این باورند که بازار جهانی نفت از ابتدای سال 2021 همچنان تحت تاثیر عرضه از سوی کشورهای اوپک پلاس قرار خواهد داشت و این در حالی است که تولید شیل آمریکا تا اواسط 2021 با کاهش روبرو خواهد شد. 

پلاتس پیش بینی می کند که عرضه جهانی نفت در سال 2021 با رشد 3 میلیون بشکه ای روبرو خواهد شد. این رقم در سال 2020 با افت 7 میلیون بشکه ای روبرو شده است. 

افزایش وابستگی به تولید و عرضه نفت اوپک طی ماه های آینده به این معناست که بازار جهانی انرژی وابستگی بیشتری به نفت تولیدی از مناطق پرتنش و پرالتهاب دنیا وابسته خواهد شد و این مساله آسیب پذیری بازار نفت را در برابر تحولات سیاسی خاورمیانه افزایش خواهد داد. 

پلاتس پیش بینی کرده است که قیمت نفت برنت دریای شمال در کوتاه مدت ممکن است به حدود 40 دلار برسد ولی تا پایان 2021 میلادی به بالای 50 دلار باز خواهد گشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان